10 WARTOŚCIOWYCH KSIĄŻEK DLA DZIECI

Jestem totalnym molem książkowym. Uwielbiam książki. Ich magię i moc przenoszenia do innego świata i poszerzania horyzontów. Najbardziej ekscytującym budynkiem w USA jest dla mnie biblioteka Kongresu USA, pełna białych kruków i wszystkich książek wydanych w Stanach w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Te zielone lampki biurkowe, półmrok, marmurowe filary…. Ah, cudo :)

Miłość do książek staram się zaciekle przekazywać córkom od dnia narodzin. Dlatego poniżej przedstawiam naszą subiektywną selekcję naprawdę wartościowych książek dla dzieci, które nie tylko są pięknie wydane i wciągają dzieci, ale przede wszystkim niosą konkretne przekazy.

7 NAWYKÓW SZCZĘŚLIWEGO DZIECKA

Ceneo   I   Tania Książka

Biblia rozwoju osobowości i zwiększania efektywności dorosłego człowieka, przełożona na świat dziecięcych uczuć i problemów. Pozycja ta w świetny sposób nawiązuje do kultowych 7 Nawyków Skutecznego Działania Stephena Coveya.

Siedem historii przyjaciół, którzy zmagają się z dziecięcymi problemami: nudą, poczuciem porażki, zastraszaniem przez silniejszych, trudem spełniania marzeń itp. Moje dziewczyny uwielbiają historie o właściwym planowaniu aby móc spełnić swoje marzenia, znajdowaniu swoim mocnych stron w ramach drużyny walczącej z wielkimi borsukami i o niemiłosiernie nudzącym się Witku Wiewiórze, który dochodzi do wniosku, że to w jego rękach leży znalezienie sobie zajęcia, bo nie może oczekiwać, że inni mu wynajdą coś ciekawego do roboty. Jak to powiedział Jim Rohn:

„Jeśli nie stworzysz własnego planu na życie, prawdopodobnie znajdziesz się w planie kogoś innego. Zgadnij, co w nim dla ciebie przygotowano? Nic specjalnego”. 

wartościowych książek dla dzieci

ZASKÓRNIAKI. I inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle.

Ceneo  I  Tania Książka

Kasdepke jak zawsze na najwyższym poziomie.

Nie przynudza, a z każdą stroną zadziwia coraz bardziej wymyślnymi historiami. Wszystkie w wyjątkowo barwny i obrazowy sposób przemycają dzieciom podstawowe pojęcia ekonomiczne.

Jak dla mnie zdecydowane must-have na półce. W zasadzie to i dorośli mogą się sporo z niej nauczyć :)

UCZUCIA. Co to takiego?

Ceneo  I  Tania Książka

Choć gorąco polecam całą serię Dzieci Filozofują, to ta pozycja jest Lidki i moją ulubioną.

Co się dzieje w naszych głowach gdy czujemy miłość, zazdrość, smutek.

Z czego bierze się konflikt i jak go rozwiązać, aby nie stracić przyjaciela.

Daje do myślenia.

JESTEM WŚCIEKŁY

Ceneo  I  Tania Książka

Za świecą szukać dziecka, którym nie targałyby silne emocje.

Kiedyś czytałam wywiad z Jesperem Juulem, który mówił jak bardzo się dziwi, że ludzie utożsamiają wiek dziecięcy z radością i beztroską. A tymczasem dziecko we wczesnych latach życia tak naprawdę przechodzi gehennę niezrozumiałych dla siebie emocji.

Warto sięgnąć po tę pozycję, żeby pomóc dziecku okiełznać największe frustracje.

MĄDROŚĆ Z NATURY

Ceneo  I  Tania Książka 

Książka do czytania i słuchania.

Poetycko napisana, przepiękna grafika i otulające głosy gwiazd na dołączonym CD.

A co najważniejsze, w każdym wierszu kryje się trafny morał wywołujący chwilę refleksji na twarzy dziecka. I rodzica również.

SKOK NA SMOG

Ceneo  I  Tania Książka

Edukacja prewencyjna. Lepiej późno niż wcale.

Gdyby takie pozycje były popularne w latach 90-tych, dziś bylibyśmy lata świetlne poza smogiem trawiącym płuca naszych dzieci w centrach miast i na osiedlach domków jednorodzinnych.

Warto sięgnąć po tę książkę do domowych rozmów jak i do czytania w szkole, np. w ramach akcji „rodzice czytają w klasie”.

TWARDY ORZECH DO ZGRYZIENIA

Ceneo  I  Tania Książka

Książka wyszperana w księgarni przez moją mamę.

Kilka historii pozwalających dziecku przezwyciężyć swoje mniejsze i większe obawy.

Moim dziewczynom bardzo się spodobały opowieści o dziecku panicznie bojącym się szczepionki i o bohaterskim chłopcu, który stanął na wysokości zadania i dzwoniąc pod 112 uratował starszą sąsiadkę.

Ciekawe spojrzenie daje też historia o dziewczynce marzącej o zwierzątku, o którym po dłuższym czasie zaczęła zapominać… Pytanie do dyskusji po zakończonym czytaniu może brzmieć: jak więc odróżnić zachciankę od marzenia…?

Na koniec bardzo inspirująca historia Tomka, który nie wierzył w siebie i nie widział w sobie niczego szczególnego. Jednak za pomocą sprytnego triku nauczycielki dostrzegł w sobie cały ogrom umiejętności.

Całą historię obfociłam poniżej, bo nawet jeśli nie skusisz się na zakup, to warto podpowiedzieć poniższy pomysł nauczycielce w klasie dziecka czy zrobić taki łańcuch samemu w domu sobie nawzajem :)

GALERIA BAJEK. Wiersze czytane obrazem.

Ceneo  I  Tania Książka

Kolejna rewelacyjna pozycja od wydawnictwa Mind & Dream. Doskonałe połączenie nowoczesnej poezji, z piękną grafiką i scenariuszami zabaw rozwojowych. Ogromny plus za dwie wersje językowe – każdy wiersz jest opublikowany zarówno po polsku jak i po angielsku.

Ilustracje wykonał uznany na świecie grafik Rafał Olbiński, zaś wstęp napisał ekspert w dziedzinie  technik uczenia się – Tony Buzan.

Każdy wierszyk zawiera w sobie morał, uczy dobrych nawyków, właściwych postaw, cech niezbędnych w dorosłym życiu. Podczas lektury wierszy można rozmawiać z dziećmi o asertywności, korzyściach płynących z pracy w grupie, przykrych konsekwencjach odkładania na później realizacji swoich marzeń oraz ślepego naśladownictwa innych ludzi.

Idee zawarte w morałach bajek uczą między innymi: wiary w siebie, doceniania innych, asertywności,przykrych konsekwencji odkładania marzeń na później czy ślepego naśladowania innych ludzi, zarządzania czasem, współdziałania w grupie.

Polecam do spania, na dzień i na prezent.

wartościowych książek dla dzieci

KOTKA WIKTORIA I MAGIA UWAŻNOŚCI

Ceneo  I  Tania Książka

Agnieszka Pawłowska stworzyła całą serię książeczek z Krainy Uważności. Diana wybrała na półce akurat Magię Uważności, głównie z uwagi na kotkę na okładce i kolor różowy ;) Niemniej, zdecydowanie stwierdzam, że był to jak najbardziej trafny wybór. Autorka w wyjątkowo trafny sposób uczy dzieci jak czerpać satysfakcję z tego co się ma, jak odczarować nudę i jak poznać siebie samego. Prosty język, barwne ilustracje, poziom komunikatu odpowiedni już dla przedszkolaków.

Zamówiłam kolejne pozycje z serii, bo ich ogromnym plusem oprócz wartości merytorycznych jest mega niska cena :)

wartościowych książek dla dzieci

MAM PRAWO I NIE ZAWAHAM SIĘ GO UŻYĆ

Ceneo  I  Tania Książka

Na szczęście do lamusa odeszły już czasy, kiedy mówiono „dzieci i ryby głosu nie mają„.

Uczymy dzieci pewności siebie, asertywności i dbania o swoje potrzeby. Oraz o swoje bezpieczeństwo.

Jest oczywistym, że każde dziecko musi znać swoje prawa i je z konsekwencją egzekwować. Tylko czasem trudno znaleźć taką formę przekazu, aby była atrakcyjna dla dziecka lub łatwa do zapamiętania.

Tymczasem „Mam prawo i nie zawaham się go użyć„, to zbiór kolejnych relacji rezolutnego Czerwonego Kapturka, który w bajkowym świecie wytrwale walczy o prawa swoje i spotkanych dzieci w szkole czy na spacerze.

Oszczędna grafika, wyraziste przesłanie. Zdecydowany must-have na półce ucznia.

wartościowych książek dla dzieci

wartościowych książek dla dzieci


To nasza osobista selekcja wartościowych książek dla dzieci. Mamy też całą masę innych ulubionych, ale o tych chciałam Ci powiedzieć teraz, gdyż większość z tematów, które są w nich poruszane dotyczy niemal każdego dziecka. Jego codziennych radości i frustracji.

A jakie pozycje u twojego dziecka grają pierwsze skrzypce?

Czy może którąś z powyższych książek też już macie na półce?