+50 POMYSŁÓW NA ZABAWY Z DREWNIANYCH KLOCKÓW

Kocham drewniane zabawki. Szczególnie polskie, pochodzące z najwyższej jakości polskiego drewna. Prym wiodą oczywiście klocki :) Są takie ponadczasowe, potrafią łączyć całe pokolenia. Lidzia dostała swój pierwszy drewniany zestaw klocków na roczek i od razu stworzyła razem z babcią i dziadkiem wspaniałe wspomnienia: dziadek budował zamek, a Li z piskiem go burzyła ;) I nawet babcia, jak nigdy zaszalała i odłożyła na bok krzątanie się w kuchni, żeby razem siąść do wspólnego budowania, opowiadając przy tym jak jej tata, na 5 urodziny sam ustrugał drewniane klocki :)

 

Dotychczas mieliśmy w kolekcji drewnianą kolejkę i te klocki z roczku, ale powiem Wam szczerze, że dopiero jak wzięłam do ręki nowe klocki polskiej firmy PILCH, to dopiero poczułam frajdę z bawienia się nimi z dziewczynkami :) W naszych wcześniejszych klockach często zdarzały się nierówności i tak chropowate krawędzie, że A. ręcznie musiał je wyszlifować aby nie rysowały rączek. A tu niespodzianka – każdy klocek jest tak idealnie gładki, że już samo dotykanie i przysypywanie w rękach jest samą przyjemnością :)

DREWNIANE KLOCKI pilch-19

DREWNIANE KLOCKI pilch-4

DREWNIANE KLOCKI pilch-15

DREWNIANE KLOCKI pilch-6

DREWNIANE KLOCKI pilch-20

Nie wiem ja Ty, ale ja muszę się przyznać, że w przeciwieństwie do mojego męża projektanta mebli, jakoś nie mam specjalnej weny, żeby tworzyć wymyślne konstrukcje. Bardziej polegam na kreatywnym misz-maszu dziewczynek, a głównie Li, bo Di z rozkoszą na razie testuje klocki w rączkach i z premedytacją burzy zamki siostry ;) Na szczęście producent wykazał się dużym zrozumieniem do braków kompetencyjnych zagonionych mamusiek, więc w tubie z klockami znalazłam książeczkę z 50 pomysłami do jakich zabaw i ćwiczeń edukacyjnych można wykorzystać te klocki :) Li po zabawie klockami szczególnie do gustu przypadło wykonywanie poszczególnych ćwiczeń z wykorzystaniem tuby :) Normalnie aż mi na ambicje weszła, jak tak sama dzielnie ćwiczyła przez pół godziny… Chyba od jutra zaczynam killera z Chodakowską. Albo chociaż jogę na dobranoc ;)

DREWNIANE KLOCKI pilch-21

pilch klocki drewniane

A zatem do czego by tu można wykorzystać drewniane klocki?

zabawy z drewnianymi klockami

Do budowania to oczywiste :)

      DREWNIANE KLOCKI pilch-22

DREWNIANE KLOCKI pilch-10

DREWNIANE KLOCKI pilch-11

Ale oprócz zwykłym budowli typu domek, wieża, zamek czy „kreatywna konstrukcja niczego nie przypominająca” można trochę inaczej pobawić się klockami.

ZGADUJ – ZGADULA

Czyli jedno z Was wymyśla sobie coś konkretnego i to buduje. Druga osoba musi odgadnąć co przedstawia dana budowla (płaska lub przestrzenna). Li np. zbudowała takie oto wesołe miasteczko: (i bądź tu mądra, żeby samej szybko zgadnąć co to jest ;) )

DREWNIANE KLOCKI pilch-13

A tu mamy choinkę i ciężarówkę Coca-Coli :

DREWNIANE KLOCKI pilch-17

DREWNIANE KLOCKI pilch-16

NAUKA PISANIA I LITER

Li w przedszkolu jest na etapie nauki liter i pisania prostych słów, więc zabawa w budowanie literek i swojego imienia z klocków bardzo przypadła jej do gustu :)

 

DREWNIANE KLOCKI pilch-14

 

NAUKA MATEMATYKI

Wiadomo: dodawanie, odejmowanie, grupowanie klocków. My nawet liznęłyśmy ułamki :

DREWNIANE KLOCKI pilch-25

ZABAWA W KÓŁKO I KRZYŻYK

Lub nawet w statki.

DREWNIANE KLOCKI pilch-28

 

BUDOWA BAJKOWEJ KRAINY

W zależności od wyobraźni możemy zbudować wesołe miasteczko, lasek, zimową krainę z saniami mikołaja czy cokolwiek jeszcze przyjdzie nam do głowy.

ROBIMY STWORKI

Wystarczy wziąć zmywalny pisak, tasiemki, kolorowe kartki i stworzyć różne ludziki gotowe do zabawy w zbudowanym świecie.

KALAMBURY

Z samych klocków lub z klockami jako pomocnikami :)

DREWNIANE KLOCKI pilch-27

 

NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH

Wykorzystując klocki możecie bawić się po angielsku i uczyć słówek typu under, on, in, above, below etc.

CHODZENIE / BIEGANIE Z KLOCKIEM NA GŁOWIE

Czasem może to być opcja jeszcze trudniejsza niż z książką na głowie.

OWIJANIE KLOCKÓW WŁÓCZKĄ

Super zadanie sprawnościowe dla małych paluszków :) Jak już owiniecie klocek, może doczepicie do niego jeszcze oczka i nowy ludzik gotowy?

PRZYPASOWYWANIE

Na kartce odrysowujesz różne kształty, a dziecko przypasowuje odpowiednie klocki.

DREWNIANE KLOCKI pilch-26

 

ZABAWA W LEKARZA

Układałaś kiedyś z drewnianych klocków szkielet człowieka? Ja do tej pory nawet o tym nie myślałam, a tu proszę – świetna opcja na kreatywną zabawę w lekarza, szczególnie ortopedy badającego czy wszystkie kości są zdrowe :)

 

ODWZOROWYWANIE OTOCZENIA

Wybierasz jakiś przedmiot z otoczenia i go budujecie :) My zrobiłyśmy kanapę, lampkę, stoliczek i lasek za oknem :)

DREWNIANE KLOCKI pilch-23

DREWNIANE KLOCKI pilch-24

 

GIMNASTYKA DLA SMYKA

Podoba mi się bardzo cała koncepcja klocków PILCH: nie tylko same klocki są naprawdę rewelacyjne i stabilne, to jeszcze całość jest zapakowana od razu w pudło do ich przechowywania: elegancka, drewniana tuba, która oprócz schludnego ich przechowywania może służyć do zabawy lub jako krzesełko, mini stoliczek czy przyrząd do ćwiczeń. Zresztą zobacz sama jaką Lidzia miała frajdę robiąc ćwiczenia z dołączonej książeczki:

DREWNIANE KLOCKI pilch-29

Najlepsze w klockach drewnianych jest to, że można je dowolnie łączyć i kompletować. Do zbudowanych drewnianych budowli można dodać np. samochodziki i ludziki Lego, aby dodać złożoności zabawie. A może wykorzystacie wszystkie klocki jakie macie w domu i cały pokój zabudujecie?

DREWNIANE KLOCKI pilch-2


A jak jest u Ciebie w domu z drewnianymi zabawkami? Też je wolicie ponad standardowe plastikowe? A co budujecie z klocków? Jak masz jakieś fotki konstrukcji, to wrzuć w komentarzach ku inspiracji innych spragnionych przykładów mamuś :)