GOTYK NA DOTYK – CZYLI TORUŃ Z DZIEĆMI

Toruń, stary Toruń
nadwiślański gród
pachnie piernikami,
słodkimi jak miód.
Nad Toruniem księżyc w pełni,
nad Toruniem gwiazdy płoną,
kiedyś widział je Kopernik
najsławniejszy nasz astronom.
                                  B.Lewandowska
co ciekawego można robić w toruniu toruń z dziećmi co robić w toruniu z dzieckiem toruń atrakcje toruń na weekend
Pamiętam jak w podstawówce śpiewaliśmy tę piosenkę jak mantrę na lekcjach muzyki.
co robić w Toruniu z dziećmi
Bo każdy Torunianin jest mega dumny z historii i charakteru naszego miasta. Od maleńkości każde dziecko może dać upust swojej aktorskiej pasji na warsztatach w Baju Pomorskim, poznać tajniki astronomii grodu Kopernika, z zamkniętymi oczami rozpoznać smak prawdziwego piernika bez chemicznych konserwantów.
A teraz pytanie – byłaś kiedykolwiek w Toruniu? Planujesz się wybrać? Myślisz sobie – to takie urocze miasteczko, ale cóż takiego można w nim robić dłużej i to z dziećmi?
Ano wiele i to takich rzeczy jakich nigdzie indziej w Polsce nie uświadczysz :)
Toruń to takie przyjemne i wciągające miasteczko, że lepiej zarezerwuj na nie kilka dni, bo po jednym weekendzie będziesz czuli niedosyt :)

CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY

Warszawa ma swoje Centrum Nauki Kopernik z tłumami, kolejkami i brakiem opisów przy eksponatach, a Toruń ma Młyn Wiedzy.
To super miejsce w dawnym młynie parowym, gdzie na 6 kondygnacjach czeka na nas masa atrakcji. Wszystkie dzieci mogłyby spędzić godziny na II piętrze, gdzie są same wodne eksponaty, więc jeśli chcecie zobaczyć jak najwięcej polecam zwiedzanie od góry, żeby na II piętrze skończyć, bo jak tam już wejdziecie to za szybko nie wyjdziecie ;)
Toruń dla dzieci-67
Toruń dla dzieci-77

BAJ POMORSKI

Teatr w wielkiej drewnianej szafie? Tak, ale tylko w Toruniu :) Już sama bajkowa fasada baju – właśnie taka wielka drewniana szafa przenosi wszystkich do baśniowej krainy. Nic dziwnego, że bilety na wszystkie spektakle rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Więc zarezerwujcie je co najmniej tydzień wcześniej (TUTAJ)
Toruń dla dzieci-40

TORUŃSKA STARÓWKA

Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 r. :) I słusznie, bo mało jest miast w Polsce, które przez osiemset lat cały czas prężnie by się rozwijały i utrzymywały swój czar i urok.
Toruń dla dzieci-51
Toruń dla dzieci-54
Toruń dla dzieci-49
Toruń dla dzieci-44
Toruń dla dzieci-42
Toruń dla dzieci-36
Toruń dla dzieci-32

Toruń dla dzieci-30

Toruń dla dzieci-27
Toruń dla dzieci-26
Toruń dla dzieci-22
Toruń dla dzieci-21
Toruń dla dzieci-2
W maleńkich uliczkach starówki i na Szerokiej gdy będziecie uważnie obserwować, dostrzeżecie masę toruńskich figurek ceramicznych poukrywanych na murach i kamienicach pnących się dumnie nad wąskimi uliczkami. Gdzieś można dojrzeć krzyżaka, gdzie toruńskiego anioła, a jeszcze w innym sekretnym miejscu czarnego kota patrzącego na świat z góry… Super ćwiczenie na spostrzegawczość i uważne obserwowanie świata dookoła, a nie tylko tego co jest przed oczami :)
Toruń dla dzieci-64
Toruń dla dzieci-63
Toruń dla dzieci-62 Toruń dla dzieci-60

KRZYWA WIEŻA

Dawno, dawno temu, w XIV w. baszta wmurowana w mury obronne miasta, osunęła się gdy Wisła podmyła piaszczyste grunty otaczające miasto i tak długo się osuwała, aż oparła się na twardszym podłożu. I choć od dawna nie ma już znaczenia obronnego, to jest pomnikiem historii Torunia i jednym z jego symboli. Dzieciaki na pewno z zachwytem zjedzą sobie ciasteczko i wypiją herbatkę w restauracyjce w środku Krzywej Wieży, gdzie poznają też średniowieczną legendą z nią związaną.
Toruń dla dzieci-25

RUINY ZAMKU KRZYŻACKIEGO

Byliście w Malborku? Zamek robi wrażenie, prawda? To teraz wyobraźcie sobie, że w Toruniu też stał kiedyś podobny, tyle że w 1454 r. został zniszczony, i teraz zachowały się tylko wieża Gdanisko, mury przyziemia i mroczne podziemia z salą strachu.
Jak będziecie mieć szczęście to traficie jeszcze na wystawę średniowiecznych narzędzi tortur w murach zamku :)
Toruń dla dzieci-46
Toruń dla dzieci-47
Toruń dla dzieci-48

RATUSZ

Całą rodziną możecie się wspiąć na sam szczyt wieży ratuszowej, żeby zobaczyć najpiękniejszą panoramę Torunia i kratownicę uroczych kamieniczek.
Toruń dla dzieci-12

FLISAK

Tuż obok ratusza stoi fontanna z Flisakiem grającym złotym żabkom, z ust których leci woda do fontanny. Będąc w Toruniu
koniecznie poznajcie legendę flisaka (a warto, bo jest kultowa :) ) i dajcie dzieciom się popryskać żabkami – taki punkt obowiązkowy każdej wizyty na starówce ;)
Toruń dla dzieci-17
Toruń dla dzieci-15

PLANETARIUM

„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne.”
Te słowa wypowiedział ponad 500 lat temu Mikołaj Kopernik i miał absolutną rację, czego dowodem są codzienne spektakle również dla dzieci w toruńskim planetarium. Tylko zarezerwujcie wcześniej bilety, bo szybko się rozchodzą :)
 

MUZEUM PODRÓŻNIKÓW im. TONY HALIKA

Tuż obok planetarium przez maleńkie zielone drzwi możecie wejść do Muzeum Podróżników. Gdzie na 3 piętrach dwóch kamienic Tony Halik, a potem jego żona Elżbieta Dzikowska rozmieścili swoje pamiątki z podróży dookoła świata. Znajdziecie tu ubrania, naczynia, sprzęty rytualne plemion zamieszkujących najdalsze zakątki globu. A dzieci (+5) dostaną quiz do wypełnienia podczas zwiedzania, w którym będą musiały szukać odpowiedzi na zadane pytania w opisach ekspozycji. Super wciągająca zabawa gwarantowana :)

DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA

Miejsce, w którym urodził się i wychował Mikołaj Kopernik. Wszystko doskonale zachowane w średniowiecznym hanzeatyckim stylu. W zasadzie jest to najlepiej zachowany dom patrycjuszowski z tamtych czasów, świetnie przenoszący w klimat średniowiecza. Znajdziecie tu też rozmaite pamiątki i rekonstrukcje związane z wielkim astronomem i jego czasami: horoskop wystawiony Kopernikowi, w którym wróżbita przewiduje, że zostanie on wielkim astronomem; średniowieczne skryptorium (szafkę biblioteczną) czy heliocentryczny model układu słonecznego.
Toruń dla dzieci-28

 

ZSMA Dom Mikołaja Kopernika
ZSMA Dom Mikołaja Kopernika 

DOM LEGEND TORUŃSKICH

Kiedyś tu był modny klub hip-hopowy, teraz piwnica zamieniła się w interaktywne muzeum, w połączeniu z teatrem. To miejsce, które zaniesie Was wszystkimi zmysłami do baśniowych czasów legend i mitów toruńskich. Zdecydowanie fajne miejsce na start pobytu w Toruniu. Od razu wejdziecie w klimat miasta :) (Więcej szczegółów tutaj)
Toruń dla dzieci-50

DOM PIERNIKA I ŻYWE MUZEUM PIERNIKA

Ledwie zdążycie się wspiąć po stromych, skrzypiących schodach średniowiecznego spichlerza, mistrz piernikarski zagoni Was do pracy :) Ale najpierw kujawską gwarą wytłumaczy jak od 500 lat wg tej samej receptury robi się ciasto na pierniki, wybierze śmiałków do pomagania mu i do żartowania sobie z nich ;)
Potem każdy dostanie swój kawałek ciasta, który będzie sobie rozwałkowywał na stolnicy i odciskał toruńskie kształty. Po wypieku pierniczki można zabrać do domu. Będą świetną i pachnącą pamiątką na długie jesienne i zimowe wieczory.
mUZEUM PIERNIKA
Na terenie Muzeum Piernika można oczywiście zaopatrzyć się w pierniki, ale najlepiej będzie udać się do jednego ze sklepów firmowych Kopernik – toruńskiej fabryki cukierniczej, która od 250 lat jest bezkonkurencyjnym potentatem na rynku pierników w Polsce i w Europie :) Sklep rozsiane są w kilku miejscach na starówce, więc łatwo je znajdziecie (3 są nieopodal Ratusza).
Toruń dla dzieci-11

REJS PO WIŚLE

Jeśli tylko pogoda Wam dopisze koniecznie wybierzcie się w rejs po Wiśle jedną z pływających barek, zdokowanych przy toruńskim bulwarze.
Możecie też wybrać się na rejs łodzią Katarzynka na Kępę Bazarową, czyli na drugą stronę Wisły, z której robione są zwykle najwspanialsze zdjęcia panoramiczne Torunia.
Toruń dla dzieci-59
Toruń dla dzieci-58
A jeśli nie macie ochoty na rejs, to chociaż przyjdzie do jednej z barek restauracyjnych na lunch czy kawkę z ciastem :) Dzieciaki będą zachwycone, że jedzą na barce, macie to jak w banku :)
Toruń dla dzieci-56

FORT IV

W XIX w. Toruń był jednym z głównych ośrodków dowodzenia w Królestwie Pruskim i z tych czasów zachowało się jeszcze sporo fortów i fortyfikacji, z których najsłynniejszym jest Fort IV. Wszyscy fani militariów będą tu doskonale się czuć w labiryncie schodów, stanowisk pancernych, prochowni czy obrotowych wież obserwacyjnych.

PARK ETNOGRAFICZNY

Skansen w samym centrum Torunia, tuż przy Placu Teatralnym i nowo powstającej filharmonii. Doskonała opcja, żeby dzieci znające historię z książek i filmów dotknęły jej na żywo i na własne oczy zobaczyły jak 200 lat temu żyło się na kujawskiej wsi.
W środę darmowe wejścia :)

OGRÓD ZOOBOTANICZNY

Może nie za wielkie, ale bardzo klimatyczne i oprócz zwierząt dzieci będą mogły pobawić się w odnajdywanie roślin, które znają, bo wszem i wobec wokół ścieżek rosną najróżniejsze polskie i nie tylko odmiany zielonych żyjątek.

ATRAKCJE, ŻEBY SIĘ DZIECIAKI WYSZALAŁY

PIERNIKOWE MIASTECZKO

W dawnej fosie biegnącej wzdłuż murów starówki od Placu Teatralnego czeka na maluchy super atrakcja – piernikowy plac zabaw. Znajdziecie tu gigantyczne szachy, zjeżdżalnię w kształcie piernika, piernikową chatkę, huśtawki i ściankę wspinaczkową. Nic tylko się bawić i bawić :)

PLAC ZABAW W PARKU BYDGOSKIM

To obok piernikowego miasteczka największy plac zabaw w Toruniu. Plus jest on podzielony na dwie części – dla maluchów i starszaków :)

AQUAPARK

A w zasadzie to 2. W Toruniu za mostem na ul Hallera lub tuż pod Toruniem, w Wielkiej Nieszawce – i ten jest fajniejszy.

BARBARKA

Czyli atrakcje w lesie tuż przy linii granicznej Torunia. Park linowy, przejażdżki konne, leśny plac zabaw, leśna ścieżka edukacyjna. To wszystko czeka na Was, jeśli będziecie mieli dość zwiedzania i tego całego gotyku ;)
To wszystko możecie oczywiście zwiedzać na własną rękę, ale jeśli byście chcieli poznać Toruń z profesjonalistą, który ze szczegółami poetycko opowie Wam niuanse każdego toruńskiego zakątka, to możecie zarezerwować przewodnika przez tę stronę www.
Jak już wiecie co i gdzie robić, to pewnie będziecie się też zastanawiać, a gdzie coś zjeść?

BARY MLECZNE

Na starówce znajdziecie kultowe już trzy bary mleczne, do których od kilku już dekad zawsze biją tłumy:
  • Bar Małgośka na ul. Szczytnej
  • Bar Mleczny na rogu św. Ducha i Szerokiej
  • Bar Miś na przeciwko ratusza
Toruń dla dzieci-20
Toruń dla dzieci-19

POZOSTALI NASI FAWORYCI

Snackarnia (na Przedzamczu) – absolutnie przepyszna kawa, zupy i przekąski plus przesympatyczna obsługa
snackarnia torun
Pierogarnia Stary Młyn – kto uwielbia pierogi będzie zachwycony
Szeroka no 9 – bardzo finezyjne i smaczne dania podane w przyjaznym i pięknym wnętrzu
Royal India – dla wszystkich fanów kuchni indyjskiej
Stara pączkarnia – absolutny, konieczny must – eat. Najpyszniejsze pączki świata robione na oczach kupujących
Toruń dla dzieci-52
A i jeszcze jedno: jak będziecie chcieli zjeść lody czy jakiś deser/kawkę etc. koniecznie zajrzyjcie do jednej z dwóch kawiarni Lenkiewicz (jeden na Chełmińskiej, obok Ratusza, drugi na końcu Szerokiej obok Empiku). Choć gałka przepysznych lodów kosztuje tu 4 zł, to nakłada się ją łopatką jak przystało na włoskie lody i taka jedna gałka wygląda jak ze 3 u Grycana, także naprawdę warto :)
Jeśli chodzi o noclegi, to wszystko oczywiście zależy od Waszego portfela, ale na bank będziecie zachwyceni noclegiem w jednym z tych miejsc:
– Hotel Heban ROBIĆ W TORUNIU Z DZIEĆM

co robić w toruniu z dziećmi

Macie jakieś jeszcze pytania do toruńskiego insidera, piszcie śmiało, albo wrzucajcie w komentarzach :)