JAK SPRAWIĆ, ŻEBY DZIECKO O 20 JUŻ SPAŁO

20:00.

O tej porze dzień w dzień nasze dzieci smacznie już śpią.

 

Bez rozgardiaszu, lamentów, gróźb i próśb błagalnych pt. JA CHCĘ PIĆ/JEŚĆ/SIKU/BAJKI etc.

Wyobrażasz sobie ten błogi stan rzeczy? Oto masz kilka godzin przed sobą na pracę, relaks, czas dla siebie czy romantyczne uniesienia ;)

Albo o poranku, kiedy wszyscy się uwijają jak w ukropie, twoje dziecko spokojnie je śniadanko, myje się, ubiera i idzie do przedszkola….

Powiem Ci szczerze, że już nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Jak Li się urodziła to z uporem maniaka przestrzegaliśmy stałego ramowego planu dnia, a szczególnie wieczoru, dzięki czemu świetnie spała. Ale gdy poszła do żłobka trochę z tym wieczorem odpuściliśmy i się zaczęło: raz szła spać o 20, raz o 23. Innym razem po setnej bajce my zasypialiśmy, a ona była totalnie nie skora do snu.

Mieliśmy już serdecznie dość tego, że nigdy nie wiemy ile wieczorem będziemy mieć czasu dla siebie. Jak sobie zaplanowaliśmy pracę na wieczór, to często przez jazdy ze spaniem nie mogliśmy planu zrealizować, bo mała żabka ochoczo skakała to do mamy, to do taty ;)

Ale jakoś od roku powiedzieliśmy BASTA! Wracamy do planu. I tak dzień w dzień poranki i wieczory mają ten sam schemat. Dziecko wie co nastąpi po kolei i co musi zrobić. Czuje się bezpieczniej i zachowuje przez to harmonijniej. Do tego stałym elementem w ciągu dnia są też pory posiłków, reszta jest oczywiście zmienna :)

Poniżej wylistowana nasza poranna i wieczorna rutyna krok po kroku:

(Dzień zaczynamy trochę przed 7 rano, a wieczorem dokładnie o 18 :) Wtedy mamy 100% pewność, że Di o 19 już będzie spała, a Li o 20. Tylko tyle i aż tyle.)

Przechwytywanie

Zrobiłam Lidzi takie tablice, żeby było zabawniej i Li dorobiła sobie strzałki, które przekleja (na klejącą gumkę) jak już wszystko po kolei zrobi :) Powiem Ci szczerze, że w naszym przypadku te tablice świetnie zdają rezultat, bo choć wszyscy znają plan co po kolei, to taki spis często pomaga w razie jakiś awarii emocjonalnych :)

jak spra\wić żeby dziecko o 20 już spało jak pomóc dziecku zasypiać jak pomóc dziecku zasnąć

MAMAINSPIRUJE poranne wieczorne rytuały-2

MAMAINSPIRUJE poranne wieczorne rytuały-3

MAMAINSPIRUJE poranne wieczorne rytuały-5

MAMAINSPIRUJE poranne wieczorne rytuały-7

jak sprawić żeby dziecko o 20 już spało jak pomóc dziecku zasypiać jak pomóc dziecku zasnąć

Nasz plan poranku i wieczoru możesz wydrukować TUTAJ lub klikając na poniższe zdjęcie:

Przechwytywanie

jak sprawić żeby dziecko o 20 już spało jak pomóc dziecku zasypiać jak pomóc dziecku zasnąć

Wiem, że Ameryki nie odkryłam.

Że tysiące matek wiedzą, jak ważna jest pewna doza regularności i powtarzalności dla małego dziecka, przy zachowaniu spontaniczności i twórczości działania w ciągu dnia. Ale dla nas ten grafik to wybawienie, przede wszystkim dlatego, że dzieci się świetnie wysypiają, wieczory są płynne i spokojne i możemy dowolnie je sobie planować :) Wiem, że ja też bym się lepiej wysypiała, gdybym głupia nie zarywała nocy i nie siedziała przy kompie czy nad książką do pierwszej w nocy, ale to już osobna kwestia – po prostu kocham tę błogą nocną ciszę :)

 

A Ty jakie masz patenty na harmonijne poranki i szybki sen twojego szkraba? A jeśli masz więcej dzieci to jak to ogarniacie, szczególnie wieczory? Wszyscy razem zasypiają, czy każdy osobno i rozpiętość pójścia spać waha się od 19 do 23?

 • U nas wieczory wyglądają bardzo podobnie ;) Rutyna spisuje się świetnie – przed 20 śpi :D Poranki do tej pory mieliśmy trochę luźniejsze, ale synek właśnie zaczyna przedszkole więc też będziemy testować ;)

  • Plus jest taki, że w przedszkolu się mocno wyszaleje, więc głębszy sen się szykuje :) Trzymam kciuki, żeby szybciej się zaadaptował :)

   • Od trzech tygodni chodził dwa razy w tygodniu na godzinę i zawsze był problem, że za szybko po niego przychodzę, za to zostaje bez problemu ;). Od dzisiaj będzie chodził codziennie na 3 godziny :)

 • mil

  U nas dokladnie tak samo jak u ciebie maly idzie o 19:20 wstaje kolo 7

 • Kasia

  u nas rozpiętość 21-23 :/

 • Karolina Czekańska

  Muszę spróbować. Chociaż u nas jest opcja spania o 21, bo ja późno wracam z pracy i nie dość, że młoda wytęskniona, to i ja potrzebuję się wyprzytulać, wypatatajać i nawygłupiać :)

  • To wtedy oczywiste, najważniejsze żeby wszystko było po prostu harmonijne. My cały dzień w domu z dzieciakami jesteśmy nie licząc przedszkola, więc 20 to kres możliwości ;)

 • Pomysłowe! Szukam właśnie jakichś pomysłów. Tablice motywacyjne już się nieco znudziły… ;)

  • Powodzenia :)

  • ania

   Hi
   Jakich tablic motywacyjnych uzywalas ?

 • świetna taka dziecięca check lista ! brawo ! Co prawda my zachowujemy nasz stały porządek, dzięki czemu czasem mam chwile i dla siebie późnym wieczorem :) ale Twoja lista mnie zachwyciła

  • Dzięki :) Sprawdza się bardzo :) Choć teraz do planu nam weszła spokojna zabawa w puzzle czy kolorowanie tuż przed czytaniem, więc ją nieco zmodyfikowałam ostatnio.

 • Marta Michalak

  co to za klejąca gumka? :)

  • Taka jakby plastelina klejąca dostępna w papierniczym :) Żeby łatwo się przyklejało i odklejało :)

 • Edyta Obidiegwu

  Swietny pomysl z tymi tablicami :) U nas tez jest wieczorna i poranna rutyna. Sprzatanie zaczyna sie przed 18:00, bo od 18 do 19 jest czas na tv :) 19:00 kapiel, kolacja, czytanki i o 20 spanie. Moze sie zdarzyc przesuniecie 15sto minutowe, ale generalnie plan sie sprawdza. Rano siusiu, rece, zeby, twarz, zakladanie ubrania wiszacego na krzesle, scielenie lozka – to wszystko sama robi nasza pieciolatka. Potem czeszemy jej wlosy i wychodzimy do przedszkola :)

 • iza

  A u nas rutyna sie nie sprawdza:( Szczególnie ta wieczorna. Maly ma ledwo rok skończony ale mam wrażenie ze to szczególnie odporny przypadek na rutynę:P Owszem, pilnujemy żeby wszystko bylo zawsze o tej samej porze (w jakiś granicach), ale pewności ze szybko zaśnie albo ze bez płaczu i bez marudzenia nie ma…:)

  • Może teraz ma taki okres, a za miesiąc, dwa, trzy przyjdzie czas, że wejdzie w tryby :)

 • U nas od niedawna też takie tablice funkcjonują ;)

 • Zwykła Matka

  Kochana!! Te tablice są świetne :) My co prawda ogarnęliśmy temat bez nich, ale są bardzo przydatne! U nas też , jak Wy, choćby się waliło i paliło pilnowaliśmy rutyny i wieczornych rytuałów :) Efekt – dziecko mając sześć lat nie kładzie się spać później niż 21, wyjątkiem są jakieś wyjazdy, czy duże imprezy, ale to dopiero jak młoda podrosła :) Gneralnie o 19-tej jest po kolacji i co najmniej w piżamce, a o 20-tej łózko i spanie :)

  • To piąteczka kochana :) :)

Przeczytaj poprzedni wpis:
20 POMYSŁÓW NA SUPER ZABAWĘ W HALLOWEEN

Zaduma, wspomnienia, groby i świeczki. Wiadomości pełne nekrologowych wiadomości i wywiadów. Dzieci we Wszystkich Świętych są z reguły podekscytowane rodzinnymi

Zamknij