JAK ZROBIĆ GORĄCY WULKAN W DOMU

Raptem zdążyliśmy wrócić z Sycylii, a już na drugi dzień Li zaczęła wspominać podróż i szukać w każdej dostępnej książce informacji na temat wulkanów :) 

Gdy już wszystko zostało wyczytane i przerobione, wpadłyśmy na pomysł wulkanicznych prac plastycznych.  I tak od rysowania czerwono-czarnej góry, przeszłyśmy przez modelowanie jej z plasteliny, aż skończyłyśmy na rewelacyjny meksperymencie :)

Sprawdziłyśmy jak zrobić gorący wulkan w domu:) Z mojej perspektywy powiem, że musisz zaopatrzyć się w baaardzo dużą ilość drożdży, bo gwarantuję Ci, że na pojedynczym eksperymencie to się nie skończy… Ja do Żabki schodziłam trzykrotnie po świeżą dostawę :)

CZEGO BĘDZIESZ POTRZEBOWAŁA:goracy wulkan eksperyment jak zrobic

  • płyn do naczyń Fairy
  • kostki / paczki drożdży
  • buteleczki wody utlenionej
  • wysokiego wazonu lub szklanej butelki
  • talerza/miski

 

 

Krok 1.

Do butelki wlej całą buteleczkę wody utlenionej i kilka kropel płynu do naczyń.

Zamieszaj.

Dla uzyskania barwnego wulkanu, dodaj też trochę barwników spożywczych lub zwykłej farby.

goracy wulkan eksperyment jak zrobic-2

goracy wulkan eksperyment jak zrobic-3

Krok 2. 

Kostkę drożdży rozpuść w 100ml ciepłej wody.

Teraz szybko wlej rozdrobnione drożdże do butelki.

goracy wulkan eksperyment jak zrobic-4

Na skutek połączenia drożdży z wodą utlenioną, wytworzyło się bardzo dużo tlenu i wody. Dodatek dobrego płynu do naczyń wyzwolił tworzenie się gęstej piany.

A ponieważ mamy tu typ reakcji egzotermicznej, to pozwól dziecku dotknąć butelki, gdy piana zacznie buzować i unosić się ku górze. Będziecie zaskoczeni, jak bardzo gorący jest Wasz wulkan:)

goracy wulkan eksperyment jak zrobic-7

goracy wulkan eksperyment jak zrobic-8

goracy wulkan eksperyment jak zrobic-10

UWAGA!

To reakcja wywołująca gwałtowne wylewanie się ciepłej piany poza butelkę, więc ZAWSZE stawiaj butelkę w głębszym naczyniu z rantem, aby piana nie wylała Ci się na drewnianą podłogę czy dywan.


Podpowiedzi jak zrobić 29 podobnych eksperymentów znajdziecie w zestawie kart edukacyjnych Eksperymentuj z dzieckiem (4-9 lat), dostępnym za niecałe 23 zł  >>TUTAJ<<. Z tej samej serii mamy jeszcze Gotuj z dzieckiem >>TUTAJ<< (mnóstwo fajnych pomysłów na podwieczorki, śniadania i kolacje, gdy totalnie nie mam weny co  młodym upichcić :)).


Przeczytaj poprzedni wpis:
JAK SKUTECZNIE DBAĆ O ODPORNOŚĆ

Uwielbiam te masowe zrywy Polaków i wspólne jednoczenie się przy wspólnej tematyce. Najpierw był Małysz i tysiące młodych adeptów skoczkowych.

Zamknij