JAK ZROBIĆ TIPI ZA 55 zł

Chyba z dwa lata przyczajałam się do kupienia młodej jakiegoś extra tipi. W tym czasie powstała cała masa firm szyjących te cudeńka z okienkami, zasłonkami, światełkami etc. etc. Znajdziecie je na Showroom kids, DaWandzie, Pakamerze i innych super serwisach.

Tylko cena od 350 zł w górę skutecznie powstrzymywała mnie przed zakupem :(

Ale ostatnio wyobraziłam sobie jak cudnie byłoby czytać wieczorem książeczki maluchom, leżąc na ciepłym kocu i poduchach w takim tipi, oświetlonym romantycznymi cotton ballsami… Scena jak z pierwszej części Listów do M ;)

Poszperałam, poszukałam i okazało się, że własnym sumptem można całkiem prosto wykonać tipi na domowe potrzeby :) Wielkie dzięki Adze z bloga Gu Tworzy, która zamieściła pełen tutorial jak samemu uszyć takie cudeńko :) :)

Aga wszystko opisała krok po kroku, więc ja nie będę się powtarzała, wszystko wyczytacie u niej. Napiszę tylko skrótowo co i jak.

CZEGO POTRZEBA:JAK ZROBIĆ Teepee w domu

  • 4 drewniane kije o długości 2 m (ja kupiłam je w Leroy Merlin za 3,72 zł/szt)
  • 4 metry bieżące tkaniny (ja kupiłam zwykłą bawełnę w gwiazdki za 9,99 zł/m)
  • jakiś sznurek / miarę krawiecką / mydło krawieckie tudzież kredkę i nożyczki
  • maszyny do szycia (albo super mamy, babci czy po prostu krawcowej, która ogarnie szycie za nas :))
  • czasu i zapału :)

 

KROK 1.

Najpierw zabrałam się za skrócenie drewna do 1,8m. Choć teraz myślę, że mogłam zrobić je ciut dłuższe, tak na 1,95 m.

JAK ZROBIĆ Teepee w domu-2

KROK 2.

Bazując na instruktażu Agi (poniżej) zwymiarowałam tkaninę, odmierzając i zaznaczając linie cięć. Ze względu na zakup 4 metrów bieżących tkaniny, mój bok podstawy kwadratu ma łącznie 1 m, więc 92 + 4 + 4.

A potem wycięłam poszczególne elementy do zszycia.


JAK ZROBIĆ Teepee w domu-4
JAK ZROBIĆ Teepee w domu-7

KROK 3.

Przy okazji kupna materiału na tipi kupiłam jeszcze trochę na wycięcie poduszek i materacyka do środka (wypełnienie materacyka można zrobić z owaty). Li zażyczyła sobie kształt chmurki i gwiazdki :)

Tak przygotowaną całość obszyłam wg tutoriala Agi. Finalnie nie zrobiłam tylko materacyka, bo już sił nie miałam ;)

Jak masz wenę, możesz jeszcze wyciąć okienka, szarfę do obwiązania na górze i troczki do przywiązywania płachty wejściowej.

Jeśli sama nie masz maszyny, możesz dać tak przygotowany materiał do krawcowej. Nie powinna wziąć więcej niż 50 zł za obszycie tipi.

JAK ZROBIĆ Teepee w domu-8

No i to by było na tyle :) Jak wyszło? Zobacz sama:

JAK ZROBIĆ TIPI_-5

JAK ZROBIĆ TIPI_-6

JAK ZROBIĆ TIPI_-13

JAK ZROBIĆ TIPI_-14
JAK ZROBIĆ TIPI_-16

JAK ZROBIĆ TIPI_-33

JAK ZROBIĆ TIPI_-37

JAK ZROBIĆ TIPI_-38

JAK ZROBIĆ TIPI_-39

JAK ZROBIĆ TIPI_-40

JAK ZROBIĆ TIPI_-41

JAK ZROBIĆ TIPI_-42

JAK ZROBIĆ TIPI_-43

 

A jakbyś się zastanawiała jak łatwo, szybko i tanio zrobić Cotton Ballsy, jak te ze zdjęć, odsyłam do mojego wpisu z wakacji (TUTAJ).

Jeszcze tylko na koniec rada praktyczna: jeśli masz drewnianą podłogę, do nóżek doklej gorącym klejem kawałki gumeczki, żeby nogi się nie rozjeżdżały. Ja tego jeszcze nie zrobiłam, dlatego na części zdjęć widać jak w trakcie zabawy nóżki tipi zwiedzały podłogę ;)

 

To jak? Masz ochotę spróbować? Jeśli nawet nie masz opcji, żeby sama wszystko obszyć, wystarczy, że kupić 5m materiału i kije, a krawcowa zszyje wszystko za Ciebie :) W takiej opcji wyjdzie niewiele ponad 100 zł, a frajda dzieci murowana :D :D