LEŚNY DOMEK DLA ELFÓW

Las daje człowiekowi wytchnienie. To naturalny antydepresant. Lekcja życia w mikro skali. Przebywanie w leśnym świecie uwalnia w nas pokłady pierwotnego szczęścia i totalnie relaksuje.

Wychowałam się przy lesie.

Latem, po szkole zwykle wsiadaliśmy z przyjaciółmi na rowery i wyruszaliśmy na przejażdżki po toruńskich lasach. Kilka razy zabłądziliśmy i zamiast z powrotem w Toruniu wylądowaliśmy pod Bydgoszczą ;) Nie raz rozbijaliśmy obozy na Barbarce, bawiliśmy się w poszukiwaczy przygód i skarbów. Zawsze uczestniczyliśmy też w sprzątaniu lasu organizowanym dwa razy w roku przez naszą podstawówkę.

Dla mnie las ma wartość mocno symboliczną. Uwielbiam jego otoczenie, a szczególnie ten obłędny zapach o świcie lub tuż po deszczu. Mega podoba mi się idea leśnych przedszkoli, gdzie dzieciaczki całe dnie spędzają w lesie lub tuż przy nim na przedszkolnym podwórku (badania dalszych losów tych dzieci jasno pokazują, że mają one bardziej rozwinięte umiejętności społeczne i lepiej radzą sobie z trudnymi emocjami, niż ich rówieśnicy z tradycyjnych przedszkoli).

Gdy zamieszkałam w Warszawie strasznie tęskniłam za lasem i marudziłam, że Warszawa to szare i aglomeracyjne miasto. Dopiero gdy pojechałam do Nowego Jorku, stwierdziłam, że jednak nasza stolica jest bardzo zielona i o wiele bardziej przyjazna zdrowemu życiu niż betonowe Wielkie Jabłko. Zresztą jest obok Berlina i Sztokholmu jedną z niewielu stolic europejskich, w której lasy znajdują się w granicach miasta i zajmują znaczne obszary. Obecnie lasy w Warszawie rozciągają się na powierzchni około 8100 hektarów, co stanowi 15% powierzchni miasta. A wszystkie tereny zielone (parki, alejki, ogrody etc.) wraz z lasami, stanowią około 40% powierzchni Warszawy. Jednak przez zabieganie dnia codziennego łatwo o wycieczce do lasu zapomnieć. A to się nie chce, a to nie mamy siły…

Przedwczoraj mieliśmy właśnie taką chwilę – totalnie nie chciało nam się ruszyć z kanapy. Mżawka, wiatr i ciężkie chmury nie nastrajały do wyjścia.

A jednak się przemogliśmy, spakowaliśmy przeciwdeszczówki i spędziliśmy wspaniały dzień błąkając się z przyjaciółmi po Puszczy Kampinoskiej. Śpiew ptaków, powalone drzewa porastające mchem, zarośnięte porostami mostki i kładki prowadzące turystę suchą stopą przez mokradła. Cudny zapach puszczy po deszczu i totalna głusza. Dziewczynki co rusz wymyślały sobie zabawy w trakcie spaceru – raz były królewnami i wspinały się na pagórki, udające wieżę roszpunki, innym razem leśny jar udawał ich piracką łódź, a one były super piratkami. Nawet Dianka dzielnie w tym wszystkim uczestniczyła, maszerując na własnych nóżkach ponad 10 km!

Chcąc uchwycić tę leśną atmosferę na dłużej, postanowiliśmy zebrać trochę leśnych skarbów i zrobić z nich leśny domek dla elfów :) (tudzież plastikowych leśnych zwierzątek).

CO JEST POTRZEBNE:leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house

  • kawałki kory, szyszki, mech, gałązki
  • kawałki grubszych gałęzi, żeby pociąć je na talarki
  • kawałek deski/sklejki lub grubego kartonu
  • gorący klej
  • piła
  • sznurek

KROK 1. 

Część gałęzi potnij na 15 cm kawałki (będą służyły za filary), a resztę na cienkie talarki (zrobisz z nich schody i mebelki).

Do posiadanych desek (ja użyłam trzy różnej wielkości kawałków sklejki) przyklej na gorący klej filary. Gorący klej bardzo dobrze wypełni też przestrzenie między gałęzią, a deską, jeśli nie uda Ci się równo spiłować końców.
leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-3

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-4

KROK 2.

Posklejaj przygotowane wcześniej talarki, żeby zrobić schody o dowolnych kształcie. Potem przyklej je od góry i dołu do desek.
leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-5

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-16

Z pozostałych talarków zrób dowolne mebelki czy huśtawki:

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-8

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-14

Li namówiła mnie, żebym jej dała samej sklejać gorącym klejem i o dziwo – w trakcie całej budowy ja się przez nieuwagę oparzyłam trzy razy, a Li ani razu :)

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-9

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-11

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-31

KROK 3.

Szyszkami czy mchem możesz dowolnie przyozdobić domek (u nas szyszki imitowały w trakcie zabawy leśny paśnik.).

Na koniec, jeśli chcesz zrobić drabinkę, to weź sznurek i połamane na równe kawałki gałązki.

I gotowe :D
leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-13
leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-19

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-20

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-21
leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-23

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-24

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-26

Tak przygotowany domek możesz postawić na półce, stole czy parapecie i gwarantuję Ci, że dzieci się będą nim nie tylko często bawiły, ale z dumą prezentowały swoje dzieło kolegom i koleżankom.

leśny domek dla elfów diy domek dla lalek tree house-30


Jeśli masz jakieś pytania – wrzucaj śmiało w komentarzach :)

A jeśli pomysł Ci się spodobał, będzie mi niesamowicie miło jeśli docenisz go udostępniając dalej na swoim Facebooku :)


 

Przeczytaj poprzedni wpis:
SUSZONE JABŁKA Z CYNAMONEM

Masz czasem poczucie, że totalnie nie wiesz co zdrowego zrobić dziecku na podwieczorek? Albo co zapakować do samochodu w ramach

Zamknij