MATEMATYKA Z LEGO

Jak dobrze już wiesz absolutnie kochamy Lego :) Cały czas jeszcze ogarniam fotki do blogowego katalogu klockowych inspiracji, a dziś wykorzystałyśmy Lego do nauki cyfr i dodawania:)

Li była zachwycona, bo ostatnio jest mega wkręcona w liczenie wszystkiego (a szczególnie tego ile miesięcy zostało jej do 4 urodzin ;). Więc posadziłyśmy Di z tatą, a same wybrałyśmy odpowiednie klocki, kredki, rolkę papieru i zaczęłyśmy zabawę.

Jeśli masz ochotę powtórzyć ją ze swoimi dziećmi – serdecznie polecam :) Zobacz jak się świetnie bawiłyśmy.

KROK 1.

Narysuj na kartce cyfry czy liczby, które będziecie ćwiczyć.

Obok możecie zawczasu przygotować odpowiednie wieżyczki z poszczególnymi wartościami lub pozostawić to dziecku podczas stawiania kolejnych wież już przy cyfrach.

My ze względu na ograniczone ilości pojedynczych klocków (setki są póki co „trwale” wkomponowane w gigantyczny domek dla duplowych ludków ;) ćwiczyłyśmy na gamie 1-10, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście Wy ćwiczyli na wyższych liczbach.

Li na początek stwierdziła, że będzie zrobione wcześniej wieżyczki brała i rozłączała, żeby jeszcze raz je przeliczyć i położyć luzem obok danej cyfry.

lego math_ matematyka z lego-5

lego math_ matematyka z lego-6

Drugie podejście do cyferek: ponowne łączenie i stawianie wieżą nad cyfrą :

lego math_ matematyka z lego-11

lego math_ matematyka z lego-12

KROK 2.

Dodawanie / odejmowanie / mnożenie / dzielenie. Czyli co kto woli :)

My na razie tylko dodawałyśmy. Najpierw napisałam proste równanie i Li stawiała wieżyczki z odpowiadającej cyferki do danej kalkulacji, a potem nakładała jedną wieżę na drugą, żeby sprawdzić czy aby na pewno np. jak 3-klockową wieżę, nałożymy na 4-klockową, to czy będzie tak samo wysoka jak ta z siedmioma klockami :)

lego math_ matematyka z lego-13

lego math_ matematyka z lego-14

lego math_ matematyka z lego-16

lego math_ matematyka z lego-18

lego math_ matematyka z lego-19

lego math_ matematyka z lego-20

Skorzystasz z pomysłu? A może masz jakieś inne sposoby na naukę z użyciem Lego?