TABLICA SENSORYCZNA DIY – rozwiń zmysły swojego dziecka w domu

Zajęcia sensoryczne to wszelkiej maści aktywności, które angażują zmysły dziecka: wzrok, zapach, dotyk, słuch i jeszcze smak. Można kupować odpowiednie zabawki, skorzystać z płatnych zajęć lub posłać dziecko do żłobka czy przedszkola, które kładzie główny akcent na integrację sensoryczną.

Ale można też zapewnić maluchowi już w domu dostęp do najróżniejszych form, tekstur, zapachów, dźwięków i smaków.  Im bogatsze w bodźce będzie środowisko dziecka i im więcej rzeczy będzie mogło poznać i doświadczyć, tym lepiej i harmonijniej będzie się rozwijało.

Dla najmłodszych można zrobić samemu (lub też kupić) matę edukacyjną czy kostkę sensoryczną. Można też dziecko posadzić na podłodze w kuchni z garnkami, drewnianymi łyżkami i innymi bezpiecznymi gadżetami aby się pobawiło prawdziwymi przedmiotami, a nie tylko zabawkami. Tak naprawdę wszystko co otacza dziecko może być doskonałą zabawką przez poznanie świata, co doskonale udokumentowała Maria Montessori.

W naszym przypadku, ilekroć Arek wyciąga swoją wielką skrzynkę z narzędziami, dziewczynki wprost się na nią rzucają, żeby mu pomóc czy pobawić się różnymi cudownościami ukrytymi w przegródkach. I jakkolwiek na początku byłam przerażona, że to niebezpieczne, to Arek uzmysłowił mi, że wszystko zależy od rozsądnego dopuszczania dziecka do przedmiotów dnia codziennego, tak aby były coraz bardziej samodzielne i świadome swojego otoczenia. Ale też, żeby nauczyły się co jest bezpieczne, a co absolutnie nie.

I tak w weekend powstała nasza tablica sensoryczna. Dziewczynki były wniebowzięte gdy dałam im zadanie buszowania po szafkach w poszukiwaniu ciekawych rozmaitości, które stanowiłyby ciekawą kompozycję na naszej

tablicy.

 

Wybrały to co zwykle pochłania je na długie chwile: kluczyki, dzwonek, gumki recepturki, klamerki, kółka, lampki czy koraliki.

 

Po skompletowaniu elementów, wystarczyło już tylko wybrać deskę czy półkę i solidnie wszystko przyczepić.

Nam właśnie została półka po montażu mebli i ją wykorzystaliśmy (jestem ogromną zwolenniczką recycklingu i wykorzystywania tego co akurat nam zalega w szafach :)), ale doskonale się sprawdzi zwykła płyta z mdf czy sklejka dostępna w sklepie budowlanym.

Najfajniejsze w całym przedsięwzięciu jest to, że angażuje ono całą rodzinę: począwszy od kompletowania elementów, po planowanie i montaż. W naszym przypadku dziewczynki już obie mogły współtworzyć swoją zabawkę, ale taka tablica to doskonała opcja dla zachęcenia starszego dziecka do przygotowania czegoś wyjątkowego dla młodszego rodzeństwa.

Li bardzo się spodobało montowanie kołków meblowych do zrobienia szkieletu pod zabawy z gumkami recepturkami:

Dodatkowym gadżetem na tablicy przez moment były też nakrętki od soczków Bobo Frut, które dziewczyny co chwila naciskały, żeby pstrykały pod palcami :)

I tym sposobem tablica była już gotowa :)

W naszej koncepcji głównym elementami są kołki do zabawy gumkami recepturkami, kółka meblowe, klamerki, światełka na baterie, zasuwka i kłódka z kluczykiem.

Do tego aby zadośćuczynić integracji zmysłów smaku i zapachu tablicę tworzyliśmy popijając Bobo Frut – sok stworzony specjalnie dla niemowląt i małych dzieci do lat 3 :)

Z uwagi na to, że nasze dziewczyny są już starsze, nie montowaliśmy tablicy na stałe na jednej ze ścian. Ale jak najbardziej zalecam aby ją przyczepić do stabilnego podłoża, jeśli mają się nią bawić młodsze maluchy.

Dla młodszych dzieci można do tablicy podoczepiać na gorący klej, Tesę lub śrubki wybrane zabawki (cymbałki, mini pianinko, przeplatankę), kółko z różnymi wstążkami czy skrawki materiałów o różnych fakturach.


To niesamowite jak bardzo najprostsze rzeczy fascynują dzieci :)

Chciałabym Was zachęcić, abyście w ramach inspiracji również spróbowali stworzyć takie cudo dla swoich pociech. A dzięki Bobo Frut z miłości do smaków dzieciństwa, możecie przy okazji wygrać zestaw smakowitych pyszności dla swojego malucha.

Wystarczy, że wykonasz swoją tablicę czy inną zabawkę sensoryczną i umieścisz jej zdjęcie w komentarzu pod postem!

Szczegóły konkursu – TUTAJ, a regulamin TUTAJ.

Zajrzyjcie również na stronę Bobo Frut – Zdrowy Start w Przyszłość TUTAJ, na której znajdziesz masę artykułów na temat zdrowego rozwoju maluchów, jak również będziesz mogła się zgłosić do testowania różnych produktów :)

Przeczytaj poprzedni wpis:
DOMOWA CIASTOLINA – NA SZYBKO

Masę solną znają chyba wszyscy. Mąka, sól, woda i można rzeźbić w takiej masie ile dusza zapragnie. Jednak biała maź

Zamknij