Z dziećmi do Chorwacji: top 5 atrakcji

Urlop z dziećmi w Chorwacji to rewelacyjny pomysł. Przepiękne widoki skąpane w krystalicznie czystych wodach i ciepłych promieniach słońca, śródziemnomorski klimat, ustronne zatoczki to gwarantowany odpoczynek wśród zapachu lawendy i mandarynek.

Jeśli zastanawiasz się gdzie by tu pojechać na wakacje z maluchem, to zamiast próbować codziennie rozgryźć humor naszego Bałtyku wskoczcie w auto i ruszcie na podbój lawendowego raju mikroskopijnych, lazurowych zatoczek, jachtów i wyspy Marco Polo.

Poniżej nasz ranking topowych atrakcji w Chorwacji dla rodziny z małymi dziećmi.

1) USTRONNE ZATOCZKI Z DALA OD DUŻYCH MIAST

Wiadomo – im bliżej centrów  turystycznych jak Split, Dubrovnik, Makarska tym tłoczniej, drożej i… brzydziej…

Prawdziwy urok chorwackiego wybrzeża tkwi w małych miasteczkach i wioskach obfitujących w urokliwe zatoczki, z krystalicznie czystą wodą, kamienistymi plażami i urzekającymi iglakami wyrastającymi z wpadających do zatoki wapiennych klifów.

DSC_5647 (Kopiowanie)

jeziora plitv.
Dramatic falls, Ian Fegent, Trekearth

2) PARK NARODOWY JEZIOR PLITVICKICH

Absolutny cud natury w tym regionie Europy. Turkus, szmarag i zieleń zieleńsza niż
na najbardziej podrasowanych zdjęciach z Photoshopa. Istna mozaika jezior: każde z 16 jezior jest na innym poziomie, więc woda z rzeki płynącej nad nimi wszystkimi przelewa się z jednego jeziora do drugiego tworząc spektakularne wodne show. Spacer po mostkach i leśnych szlakach jest niemal jak wyprawa do amazońskiej dżungli: przewalone drzewa, wielkie rośliny, miliony rybek widocznych w krystalicznie czystej wodzie.

Krka National Park, Sergiu Bacioiu, Flickr
Krka NP, Sergiu Bacioiu, Flickr

3) PARK NARODOWY KRKA

Nie tylko magiczne wodospady opadające kaskadami w dół, ale też masa innych atrakcji przyrodniczo-kulturowych. Wielką atrakcją dla całej familii będzie kąpiel pod jedną z barier wodospadów czy rejs stateczkiem na maleńką wyspę Visovac z klasztorem franciszkanów.

4) WYSPY: KORCULA, HVAR, BRAC, MLJET

DSC_6274 (Kopiowanie)

Niezależnie czy skusicie się na rejs (lub nocleg) na którejkolwiek z wysp wybrzeża będziecie zachwyceni. Na każdej zachowały się budynki pamiętające czasy panowania Greków czy Wenecjan. Największą furorę robi Hvar czyli lawendowa wyspa (latem aromat rosnącej wszędzie lawendy spowija całą wyspę) z miastem Hvar okrzykniętym „nowym St. Tropez”. My zakochaliśmy się w uroczej, porośniętej bugenwillą, lawendą i limonkami Korculi – na której rzekomo urodził się Marco Polo. Śliczna jest też Brac czy wyspa Mljet, której 75% powierzchni pokrywają lasy i na której swą posiadłość miał cesarz August.

5)  STAROŻYTNE MIASTA

DUBROWNIK

DSC_5883 (Kopiowanie)

DSC_6031 (Kopiowanie)

Już sam dojazd do Dubrownika zapiera dech w piersiach: jednopasmowa droga wijąca się wzdłuż narowistych klifów wpadających do turkusowych zatoczek; mariny pełne luksusowych jachtów, setki małych wysp i przylądków. Wybudowane pomiędzy XIII a XVI wiekiem mury obronne kamienną kurtyną otaczają stare miasto. Spacer po murach to 2 kilometrowa wędrówka ze spektakularnymi widokami na terakotowe szczyty dachów Dubrownika i Adriatyk w tle. Jednego dnia dzieci mogą się wspinać na szańce na starym mieście, a następnie powiosłować w kajaku morskim do oddalonej zatoczki, żeby potem zjeść romantyczną rodzinną kolację w jednej z restauracji na klifie.

DSC_6175 (Kopiowanie)

SPLIT

DSC_6082 (Kopiowanie)

Starówka w Splicie jest niepowtarzalna bo to…. miasto w pałacu. Starożytny Pałac Dioklecjana to miejsce niezwykłe. Ulice poprowadzono pałacowymi korytarzami, domy wybudowano w komnatach pałacowych, uzupełniając tylko brakujące ściany i stropy. Masa uroczych knajpek i sklepików z oryginalnymi pamiątkami, statyści w strojach rzymskich legionistów i gladiatorów. Ponadto idealnie oznakowane szlaki turystyczne i metryczki poszczególnych zabytków sprawią, że na pewno się nie zgubicie w tej plątaninie ścieżek i korytarzy.

DSC_6171 (Kopiowanie)

DSC_5873 (Kopiowanie)

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Mam oko na litery” A.D.Mizielińscy – nauka i zabawa w jednym

Seria książek obrazkowych Aleksandry i Daniela Mizielińskich od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. I od dawna nie mogłam się doczekać,

Zamknij