Regularna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, wyglądu, komfortu i jakości życia. Kobiety w ciąży często rezygnują, z uprawiania sportu zapominając przy tym, że systematycznie wykonywane ćwiczenia przynoszą korzyści zarówno przyszłej matce, jak i nienarodzonemu jeszcze dziecku.
W czasie ciąży zachodzi wiele istotnych zmian w organizmie. Wzrasta zazwyczaj masa ciała, zmienia się sylwetka i zachodzą zmiany w układzie kostnym i mięśniowym. Przyszła matka ma większe zapotrzebowanie na tlen i energię, zwiększa się też przepływ krwi. Zmiany te mogą niekorzystnie wpływać na organizm ciężarnej kobiety oraz w szczególnych przypadkach zagrozić nienarodzonemu jeszcze dziecku. Dla zachowania zdrowia, dobrego wyglądu i kondycji, zalecane są mało forsowne wzmacniające ćwiczenia fizyczne. Aktywność ta przygotowuje kobietę do porodu. Techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe oraz wzmacniające pracę poszczególnych grup mięśni powinny zostać dostosowane do stanu zdrowia, kondycji i możliwości przyszłej matki.
Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie kobiety w ciąży
Kobiety regularnie uprawiające sport powinny kontynuować trening także po zajściu w ciążę. W przypadku braku przeciwwskazań medycznych odpowiednio dobrana gimnastyka pomoże utrzymać prawidłową masę ciała, wpłynie łagodząco na dolegliwości związane z bólem kręgosłupa, wzmocni i rozciągnie mięśnie oraz skoryguje postawę. Kobiety w ciąży, które do tej pory nie były aktywne fizyczne, mogą uprawiać gimnastykę dla ciężarnych – ćwiczenia muszą być dostosowane do możliwości osoby ćwiczącej. Zabronione są forsowne, intensywne zajęcia, które mogą wywołać przedwczesny poród, oraz są zagrożeniem dla płodu.
Umiarkowana aktywność fizyczna łagodzi skutki związane z przeciążeniem, jakie wywołuje odmienny stan, poprawia sprawność fizyczną i pomaga się zrelaksować. Systematycznie uprawiane ćwiczenia korzystnie wpływają na układ kostno-stawowy, poprawiają ukrwienie, dotleniają i pomagają zwalczać dolegliwości związane z ciążą. Regularna aktywność, gimnastyka i ruch na świeżym powietrzu mają też korzystne działanie na stan urodzeniowy noworodka. Aktywność fizyczna matki wpływa pozytywnie na rozwój jej dziecka w życiu płodowym oraz ma duże znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości.
Ćwiczenia fizyczne wykonywane podczas ciąży mają korzystny wpływ zarówno na matkę, jak i na jej dziecko. Sprawna akcja porodowa, mniejszy stres, umiejętność radzenia sobie z wysiłkiem podczas porodu oraz szybszy powrót do formy, to tylko niektóre z korzyści wynikających z uprawiania gimnastyki w ciąży. Przeciwwskazaniem do ich uprawiania mogą być tylko obostrzenia medyczne związane z ciążą podwyższonego ryzyka.