Kaszel w ciąży może stanowić nie lada problem, ponieważ kobiety spodziewające się dziecka nie mogą przyjmować powszechnie dostępnych leków na kaszel. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym kobiety ciężarne mogą w całkowicie bezpieczny sposób pozbyć się kaszlu. Sprawdź, jak leczyć kaszel w ciąży.
Kaszel w ciąży – czy może zaszkodzić dziecku?
Kaszel sam w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Jednak groźne mogą być infekcje, które ten kaszel wywołały. W przypadku wystąpienia kaszlu kobieta ciężarna powinna udać się do lekarza w szczególności, jeżeli oprócz kaszlu pojawiły się objawy takie jak gorączka, ogólne osłabienie czy ból głowy. Symptomy takie mogą świadczyć, np. o zapaleniu płuc, które może stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka.
Kaszel w ciąży – sposoby leczenia
Leczenie kaszlu w ciąży zależy przede wszystkim od rodzaju infekcji. Jeżeli infekcja jest łagodna, a specjalista stwierdzi, że nie stwarza zagrożenia dla dziecka najczęściej stosuje się domowe sposoby. Natomiast w sytuacji infekcji groźniejszej lekarze najczęściej przepisują leki, które są całkowicie bezpieczne dla płodu.
Wskazuje się, że najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na katar jest syrop z cebuli. W celu przyrządzenia syropu musimy pokroić dwie cebule w piórka, następnie zasypać je kilkoma łyżkami cukru. Musimy poczekać, aż cebula puści sok. Tak przygotowany syrop pijemy 3 razy dziennie po jednej łyżce. Możemy także przygotować syrop z buraka. Buraki kroimy w kostkę, zasypujemy cukrem i czekamy aż puszczą sok. Można również jeść czosnek. Ponadto należy przebywać w wilgotnych pomieszczeniach (w tym celu najlepiej zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza) oraz pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Jeżeli kaszel dokucza w nocy, warto ułożyć się na boku, w pozycji półleżącej.
Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą efektów można kupić w aptece syrop przeznaczony dla kobiet w ciąży. Całkowicie bezpieczny jest syrop prawoślazowy. Ponadto pamiętajmy, by w trakcie infekcji spożywać dużo produktów bogatych w witaminę C, np. soki z cytrusów czy czarnej porzeczki.