Już wkrótce przed gimnazjalistami stanie dość ważny wybór – do jakiej szkoły się udać? Od tego może zależeć ich przyszła kariera. Zanim jednak podejmą się wyboru muszą podejść do egzaminu gimnazjalnego, którego wynik będzie decydował o tym, w jakich szkołach średnich mają szanse.
Przyjęło się, że do liceów ogólnokształcących trafiają dobrzy uczniowie, którzy chcą i lubią się uczyć, nie jest to jednak reguła. Licea wybierają osoby, które chcą później kontynuować naukę na studiach. Można wybrać profil klasy, rozszerzając tym samym program przedmiotów które są dla poszczególnych uczniów interesujące, są to między innymi klasy biologiczno-chemiczne, ekonomiczne, matematyczno-fizyczne czy humanistyczne. Liceum ogólnokształcące ma za zadanie najlepiej jak to możliwe przygotować do matury. Z tym dokumentem absolwent może starać się o przyjęcie na studia wyższe. Jeśli jednak nie ma się zamiaru kontynuować nauki po szkole średniej – liceum nie będzie dobrym wyborem.
Chcąc rozpocząć pracę po zakończeniu swojej edukacji w szkole średniej najlepiej wybrać zasadniczą szkołę zawodową, która od razu przygotuje uczniów do pracy w danym zawodzie i pomaga zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Kształcą się tu młodzi elektrycy, fotografowie, fryzjerzy, kucharze, mechanicy i wiele innych. Powszechnie uważa się, że trafiają tu uczniowie, którzy słabo uczyli się gimnazjum, jednak mija się to z prawdą.
Jeśli uczeń nie może zdecydować się, czy wybrać liceum ogólnokształcące czy zasadniczą szkołę zawodową, najlepszym wyborem będzie technikum. Trwa ono rok dłużej niż wymienione wyżej szkoły, jednak zdaje się tu zarówno maturę jak i egzamin zawodowy. Uzyskanie świadectwa maturalnego daje możliwość podjęcia studiów wyższych, a egzamin zawodowy uprawnia do wykonywania wyuczonego zawodu. Technika, tak samo jak zawodówki, są dla osób, które mają już sprecyzowane plany na przyszłość.
Podsumowując, dobrze wybrać liceum, jeśli w planach ma się studia wyższe, zasadniczą szkołę zawodową, jeśli po skończeniu edukacji chce się od razu wykonywać zawód lub technikum, gdy chce się mieć zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną, a następnie udać się nawet na studia wyższe. Przy tym wyborze lepiej kierować się własnymi upodobaniami i planami, a nie marzeniami rodziców, by uniknąć późniejszego rozczarowania. Decyzja ta musi być dobrze przemyślana, gdyż może decydować o przyszłości.