Dobrze zaaranżowana łazienka będzie nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też praktyczna i odpowiadająca potrzebom domowników. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, żeby uzyskać taki efekt? Przedstawiamy kilka aspektów, które trzeba koniecznie rozważyć, zanim zaczniesz planować wygląd tego pomieszczenia.
Aranżacja łazienki
- Aranżacja ściany łazienki
- Meble łazienkowe
- Praktyczne akcesoria i dodatki do łazienki
Aranżacja ściany łazienki – nie tylko kafelki
Myśląc o ścianie w łazience, na pewno masz przed oczami płytki. Chociaż takiemu tradycyjnemu rozwiązaniu nie można odmówić praktyczności, to jednak nie stanowi jedynego sposobu na modne wykończenie ścian. Jeśli zależy Ci na funkcjonalnym, a przy tym atrakcyjnym wizualnie i ciekawym efekcie, możesz rozważyć wybór innych okładzin ściennych, jak np.:
- tapeta – do stosowania w łazienkach są przeznaczone te wykonane z winylu lub z włókien szklanych pokrytych lakierem akrylowym,
- farba – powinna cechować się formułą zapobiegającą wnikaniu wilgoci w ścianę oraz powstawaniu pleśni i grzybów.
- kamień – naturalny materiał, który odznacza się nie tylko pięknym wyglądem, ale również ponadprzeciętną trwałością i odpornością na działanie wilgoci. Możesz wybrać np. granit, trawertyn lub marmur,
- szkło – może występować pod postacią szklanych przepierzeń, klasycznych półścianek z luksferów, a także szklanych okładzin ściennych przypominających wielkoformatowe płytki,
- niestandardowe płytki – ciekawym wyborem do nowoczesnej łazienki będzie np. kolorowa mozaika ceramiczna lub szklana.
Niebanalne mozaiki ścienne do łazienki w różnych kolorach oraz wzorach, estetyczne dodatki, a także eleganckie meble, znajdziesz w bogatej ofercie wyposażenia łazienek Galerii Wnętrz Domar.
Meble łazienkowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Nawet jeśli hołdujesz minimalizmowi w odniesieniu do używanych kosmetyków, w łazience i tak musi znaleźć się miejsce na sporo podstawowych akcesoriów higienicznych. Im więcej osób będzie korzystać na co dzień z tego pomieszczenia, tym lepiej musisz przemyśleć kwestię ich przechowywania, żeby uniknąć zagracenia wnętrza.
Absolutnym minimum, które sprawdzi się nawet w niewielkiej łazience, jest szafka pod umywalkę. Możesz wykorzystać ją do schowania rzeczy, z których domownicy korzystają każdego dnia, aby zawsze były pod ręką. Jeśli zależy Ci na komfortowym dostępie do przechowywanych w niej artykułów, wybierz model z szufladami zamiast tradycyjnych drzwiczek.
W małej łazience warto też zastosować szafkę lustrzaną typu 2 w 1. Jej front posłuży za klasyczne lustro, a wnętrze stworzy przestrzeń do przechowywania różnych drobiazgów. Gdy ogranicza Cię metraż, możesz też rozważyć zamontowanie półek ściennych, które nie zajmą metrażu “po podłodze”, więc nie będą ograniczać swobody ruchów, a jednak pomieszczą sporo artykułów.
Jeśli pozwala Ci na to dostępna przestrzeń, możesz też rozważyć wybór innych mebli do łazienki. W tym pomieszczeniu doskonale odnajdują się, chociażby wysokie szafki typu słupek, w których można łatwo posegregować rzeczy na rzadko używane (u góry) i często używane (u dołu, z łatwym dostępem).
Niezależnie od tego, na jakie meble łazienkowe się zdecydujesz, zwróć uwagę na materiały, z których są wykonane. Powinny być odporne zarówno na wodę, jak i na wysoką wilgotność powietrza oraz działanie wysokiej temperatury. Dobrym wyborem będą chociażby płyta MDF, płyta HPL czy lite drewno. W tym pomieszczeniu stosuje się też czasem meble z połączenia szkła i metalu, które są utrzymane w modnym, loftowym stylu.
Nie zapomnij również o uwzględnieniu odległości pomiędzy meblami a poszczególnymi elementami wyposażenia łazienki. Chęć wygospodarowania miejsca na strefę przechowywania nie może bowiem iść w parze z obniżeniem komfortu użytkowania pomieszczenia. Zadbaj o to, by nie umieszczać szafek w strefach funkcjonalnych przed:
- wanną (ok. 70-80 cm × 100-120 cm),
- toaletą (ok. 70 cm z przodu i po 20-30 cm po bokach),
- kabiną prysznicową (ok. 80-100 cm × 90-110 cm)
- bidetem (ok. 100 cm × 70 cm).
Praktyczne akcesoria i dodatki do łazienki
Przy urządzaniu łazienki nie możesz też zapomnieć o odpowiednich akcesoriach. W tym pomieszczeniu nie służą one jedynie do podniesienia estetyki wnętrza, lecz spełniają także praktyczną funkcję. Przykładem mogą być np. artykuły toaletowe, takie jak szczotka do WC czy uchwyt na papier. Możesz też postawić na rozwiązanie typu 2 w 1, czyli wolnostojący stojak na papier, na którego podstawie znajduje się zintegrowana szczotka, jak chociażby model MENOTO marki BLOMUS.
W strefie umywalkowej nie może z kolei zabraknąć kubka na szczoteczki do zębów oraz mydelniczki bądź dozownika na mydło. Warto też zawczasu zaplanować kwestię zbierania brudnych ubrań do prania. Jeśli zależy Ci na ich ukryciu, dobrym rozwiązaniem może okazać się szafka w zabudowie z wysuwanym koszem. Równie dobrym pomysłem będzie wyeksponowanie prania w sposób podnoszący wygląd łazienki, np. w koszu na bieliznę BO Laundry Bin holenderskiej marki BRABANTIA, który cechuje się nowoczesną formą.Dodatki do łazienek znajdziesz w salonie Kuchnika w naszej galerii.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]