Cukrzyca ciężarnych
Inaczej zwana cukrzycą ciążową, charakteryzuje się zwiększoną zawartościa glukozy we krwi.
Zdarza się nawet u kobiet, które do tej pory zawsze miały prawidłowy poziom cukru.
To choroba matki związana z ciążą,
Objawy
Odczuwanie silnego pragnienia, wielomocz, szybkie chudnięcie, dziecko większe niż normalnie.
Objawy mogą być dyskretne, zalecana staranna kontrola ciąży,
Przyczyny
Zwiększona w czasie ciąży na skutek zmian hormonalnych oporność tkanek na działanie insuliny. Problem ten dotyczy głównie kobiet otyłych (choć nie jest to regułą), po 25 roku życia.
Diagnostyka
Wykrywana jest zazwyczaj w drugiej połowie ciąży, w jak najszybszym wykryciu pomaga regularne badanie moczu i test przesiewowy, z doustnym podaniem glukozy między 24 – 28 tygodniem ciąży. Zby późne wykrycie stanowi zagrożenie dla matki i dziecka.
Leczenie
Odpowiednio zbilanswana dieta, regularne ćwiczenia fizyczne, staranna kontrola przebiegu ciąży. Dieta idnywidualnie ułożona i dobrana, w zależności od masy ciała, nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Jeżeli po mimo wdrożenia zaleceń żywieniowych w krótkim czasie poziom cukru nie wraca do normy konieczne jest przejściowe leczenie insuliną. Ciężarna chora na cukrzycę powinna być pod stałą kontrolą diabetologa, ginekologa oraz dietetyka.
Dieta
Dobrana indywidualnie, składająca się z 6-7 małych posiłków w ciągu dnia, spożywanych o stałych porach. Zalecana niewielka przekąska tuż przed snem. 30-40% dziennego zapotrzebowania kalorycznego powinny stanowić węglowodany głównie złożone. Powinny to być przede wszystkim warzywa świeże, surowe, sezonowe. Białka 20-25%, tłuszcze 35-40% z czego 90% tłuszcze roślinne a zwierzęce jedynie 10%.
Badania kontrolne
Do 34 tygodnia ciąży kobieta z cukrzycą powinna zgłaszać sie na kontrolę labolatoryjną co 2-3 tygodnie, następnie po między 34-36 tygodniem co 2 tygodnie. A po 36 tygodniu ciąży kontrola powinna być co tydzień. Przyjęcie do szpitala zaleca sie po między 39-40 tygodniem ciąży. Lekarz zdecyduje czy poród będzie odbywał się siłami natury czy konieczne będzie cesarskie cięcie.
Powikłania
Dla dziecka: makrosomia czyli duża waga urodzeniowa noworodka, powyżej 4, 5kg, wady rodzone serca, wady wrodzone centranego układu nerwoweo, układu moczowego i przewodu pokarowego, wcześniactwo, zaburzenia oddechowe wywołane niedojrzałościa płuc.
Dla matki: zatrucie ciążowe- wysokie ciśnienie, obrzęki. Stan przedrzucawkowy, nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych, przedwczesny poród, poronienie.
Prawdopodobieństwo, że dziecko mamy chorej na cukrzycę też będzie na nią cierpieć, jest bardzo niewielkie.
Wraz z urodzeniem dziecka choroba najczęściej zanika, jednak w przypadku cukrzycy rozpoznanej w czasie ciąży konieczne jest prowadzenie obserwacji przez około 6 tygodni po porodzie. Gdyż dopiero po tym czasie możliwe jest ustalenie, czy przyczyną choroby była tylko cukrzyca wywołana ciążą. Z obserwacji wynika, że u blisko 50 procent kobiet z rozpoznana cukrzyca ciężarnych w ciągu 10 lat dochodzi do wystąpienia objawów cukrzycy typu 2.