Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, co mogą oznaczać zaczerwienienia na twarzy? Często organizm wysyła nam ważne sygnały, które jednak ignorujemy i staramy się funkcjonować tak, jakbyśmy ich po prostu nie zauważyli. Nie przywiązujemy uwagi do naszego zdrowia w sposób szczególny, podczas gdy powinniśmy reagować natychmiast.Warto zastanowić się w niektórych przypadkach nad umówieniem wizyty u lekarza.
Co powinieneś wiedzieć?
Wypieki mogą być oznaką wielu silnych, drzemiących w nas emocji. Czasami pojawiają się pod wpływem zawstydzenia, pod wpływem nerwów czy niepokoju, ale najczęściej są oznaką wysiłku fizycznego. Aktywność fizyczna powoduje przyspieszenie akcji serca oraz wzrost ciśnienia tętniczego, co jest skutkiem zmiany zabarwienia skóry.Wypieki na twarzy mogą być również przyczyną spożycia alkoholu. Dochodzi wtedy do rozszerzenia naczyń krwionośnych, ale nie powinniśmy się tym martwić, jeśli dzieje się to stosunkowo rzadko.
Czynniki wpływające na zaczerwienienie skóry na twarzy:
- mogą być objawem reakcji alergicznej,
- niewłaściwa pielęgnacja skóry – tutaj istotna może być pielęgnacja twarzy dla skóry delikatnej, stosowanie nieprawidłowych kosmetyków, które powodują podrażnienia,
- efekt nadmiernego przesuszania cery,
- odmrożenia,
- oparzenia słoneczne,
- niedobór witamin B3.
Zaczerwienienia na twarzy mogą również wynikać z wielu innych czynników. Kobiety często uczęszczające do solarium starają się tak bardzo dbać o swoje ciało, że nie zauważają jak niekorzystny może mieć to wpływ na ich organizm.Okazuje się, że nadmierne korzystanie z solarium, lamp kwarcowych czy opalanie się na słońcu, doprowadza do niekorzystnych zmian zabarwienia skóry.
W jakich przypadkach zaczerwienienia na twarzy to objawy choroby?
Nasza twarz może dawać nam jasne sygnały, dlatego powinniśmy wiedzieć kiedy warto reagować na dane oznaki. Mogą wskazywać na choroby rozwijające się w naszym organizmie.
- trądzik różowaty – przewlekła zapalna choroba skóry, dotykająca głównie kobiety. Objawia się silnym i trwałym zaczerwienieniem skóry. W jej przypadku wyleczenie bywa trudne, a właściwa kuracja polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów.
- nadczynność tarczycy – może powodować występowanie różowo-czerwonych plam na skórze• choroba hashimoto – podczas przebiegu tej choroby może wystąpić toczeń rumieniowaty• rumień wielopostaciowy – gwałtowna reakcja alergiczna objawiająca się licznymi zmianami skórnymi, występującymi na całym ciele,
- łojotokowe zapalenie skóry – choroba mająca charakter przewlekły oraz nawrotny. Jej występowanie spowodowane jest nadmierną aktywnością gruczołów łojowych oraz zakażeniem grzybem Malassezia furfur. Zmiany rumieniowo-złuszczające pojawiają się na twarzy, na owłosionej skórze głowy i na klatce piersiowej.
Oprócz wyżej wymienionych chorób skóry, mogą występować choroby autoimmunologiczne o podłożu genetycznym
- Celiakia – wywołana przez nietolerancję glutenu – białka występującego w zbożach glutenowych. Głównie objawia się dolegliwościami układu pokarmowego, ale występuje również w postaci skórnej.
- Łuszczyca – ma charakter przewlekły, zapalny, nawrotny i niezakaźnym. Objawia się ona zrogowaciałym naskórkiem, skutkujące pojawieniem się czerwonych grudek z charakterystycznymi białymi łuskami.
- Toczeń rumieniowaty układowy – charakteryzuje się zmianami, które najczęściej zajmują skórę, stawy, nerki. Mogą także dotyczyć każdej tkanki i narządu.
Jak działać w przypadku zaczerwienienia twarzy?
Zaczerwienienia na twarzy najlepiej omówić z lekarzem i specjalistą od chorób skóry jest dermatolog.Lekarz bardzo często reaguje wypisując receptę na specjalne lekarstwa zawierające antybiotyki czy sterydy, gdyż bez konsultacji z nim bardzo ciężko otrzymać w aptece tego typu leki.Nieestetyczne zmiany skórne możemy łagodzić poprzez stosowanie domowych sposobów, np. różnego rodzaju maseczki.