USG, czyli badanie ultrasonograficzne, obecnie jest jedną z najczęściej stosowanych metod diagnostyki obrazowej. Pomaga ono lekarzowi bardzo dokładnie ocenić stan organów wewnętrznych swojego pacjenta. USG wykorzystuje się w celu diagnostyki oraz rozpoznawania różnego rodzaju schorzeń, a także monitorowania i oceny skuteczności zastosowanego leczenia. USG należy do wartościowych oraz uniwersalnych, a przy tym bezbolesnych, nieinwazyjnych i bezpiecznych dla pacjenta badań. Dzięki temu z powodzeniem może być wykonywane osobom w każdym wieku, kobietom w ciąży czy nawet niemowlętom.
Na czym polega i jak przebiega badanie USG?
Dzięki badaniu USG lekarz w łatwy sposób może ocenić położenie, wielkość oraz strukturę poszczególnych narządów. Pokazuje ono również wszystkie zmiany, które powstały w ciele pacjenta, np. różnego rodzaju guzy, włókniaki, torbiele, czy zmiany nowotworowe.
Ultrasonografia opiera się na zastosowaniu fal ultradźwiękowych. Dźwięki te mają bardzo wysoką częstotliwość, dlatego są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ich źródło znajduje się w głowicy ultrasonografu. Osoba wykonująca badanie przykłada głowicę aparatu z nałożonym na niej specjalnym żelem do skóry pacjenta. Następnie uciskając, bada stopniowo pożądany obszar ciała. Fale dźwiękowe, odbijane przez tkanki oraz narządy pacjenta wracają do urządzenia, które to przekształca odebrane sygnały w obraz jaki widać na monitorze.
USG jamy brzusznej
Wskazaniem do wykonania USG jamy brzusznej są częste dolegliwości bólowe, pojawiające się w jej obrębie. Z racji tego, iż obszar jamy brzusznej obejmuje wiele narządów wewnętrznych, w celu precyzyjnego określenia przyczyny dyskomfortu, pacjenci są kierowani właśnie na USG brzucha. Badanie to pozwala ocenić czy takie organy jak m.in.: wątroba, trzustka, nerki, śledziona lub pęcherzyk żółciowy, zostały prawidłowo zbudowane oraz czy właściwie funkcjonują. Innymi przesłankami do wykonania tego badania mogą być również problemy trawienne, a ponadto nagła utrata wagi.
Dzięki ultrasonografii możliwa jest szybka diagnostyka oraz ustalenie przyczyn bólu brzucha, wzdęć, biegunek, jak również problemów wątrobowych. Ponadto, kiedy pacjent ma już dobrane odpowiednie leczenie, badanie USG pozwala lekarzowi monitorować postępy, a także ocenić skuteczność wdrożonej terapii.
Szczególnym przypadkiem, kiedy wykonuje się USG jamy brzusznej jest badanie kobiet ciężarnych. Wykonuje się je co najmniej kilka razy w trakcie całej ciąży. Dzięki temu lekarz może stwierdzić czy przebiega ona prawidłowo, czy dziecko właściwie się rozwija, w jaki sposób jest ułożone w macicy, a także pozwala poznać jego płeć.
Warszawa – gdzie wykonać USG?
Jednym z polecanych miejsc, w których wykonać można badanie ultrasonograficzne w Warszawie, jest klinika REX MEDICA. Wspomniane Centrum Diagnostyki Obrazowej oferuje badania obrazowe najwyższej jakości, a także konsultacje lekarzy specjalistów. Rex Medica posiada w stolicy aż trzy lokalizacje i przyjmuje pacjentów do późnych godzin wieczornych. Dzięki temu osoby pracujące na etacie z łatwością odnajdą dogodny termin na wykonanie zleconych badań.