Mając do czynienia z dziećmi w wieku przedszkolnym, wielokrotnie zastanawiałam się, po co tak naprawdę kupuje się im zabawki. Kilka razy byłam świadkiem sceny, w której mały człowiek otrzymał w prezencie grającą koparkę, czy mówiącego niedźwiadka, po czym z pasją zajął się zabawą pudełkiem lub torebką po niespodziance. Rodzina, a szczególnie chyba dziadkowie, prześcigają się w kupowaniu małym pociechom atrakcyjnie wyglądających oraz brzmiących zabawek. Tymczasem wiele z zabawek dostępnych w sklepach, wcale nie rozwija kreatywności maluchów. Tak naprawdę bardzo często dziecku wystarcza do twórczej zabawy przedmiot, który osoba dorosła najchętniej wyrzuciłaby do śmieci. Poniżej przedstawiam listę kilku przedmiotów, z których szkraby na pewno zrobią świetny użytek i zabawę na dłuższy czas.
1. Pudełko po butach.
Wielokrotnie widziałam, jak wiele zastosowań wśród młodego pokolenia ma ten przedmiot. Pomysłów jest tyle, ile dzieci – skrzynia skarbów, samolot, garaż dla samochodów, łóżeczko dla lalki… Po pokolorowaniu lub ozdobieniu może również pozostać w domu jako miejsce przechowywania drobnych zabawek.
2. Tekturowe rurki po papierze toaletowym, ręcznikach papierowych lub folii aluminiowej.
W nieograniczonej wyobraźni dziecięcej mogą stać się lunetą, trąbką lub wędką. Można wykonywać z nich też ciekawe prace plastyczne.
3. Zwykła kartka papieru.
Po paru chwilach zmienia się samolot lub statek, który następnie maluch może własnoręcznie ozdobić. Ponadto samolot zrobiony techniką origami rzeczywiście lata – nie to co ten plastikowy ze sklepu. Zabawa zabawkami zrobionymi z papieru może trwać dosyć długo – a ile przy tym emocji, gdy na przykład samolot wyląduje na szafie…
4. Zwykłe balony.
Lżejsze od piłki – nie zrobią w domu szkód. Są kolorowe, zachęcają do aktywności fizycznej, można je ozdobić pisakami. Dzieci ćwiczą zręczność, refleks, szybkość. A kiedy zabawa się znudzi, można z nich wypuścić powietrze, a wtedy w zabawny sposób latają po całym pokoju.
Podejrzewam, że każdy z rodziców ma swoje sposoby na twórcze zabawy ze swoimi dziećmi. Wykorzystanie do tego celu pozornie nieciekawych przedmiotów kształtuje wyobraźnię i kreatywność – nie tylko u najmłodszych, ale i u starszych uczestników zabawy.