Rodzeństwo jest ważne. Doceniają to ludzie, którzy sami mają rodzeństwo. I choć wspominają, jak się kłócili, to równie dobrze pamiętają, jak się o siebie troszczyli, dzielili się cukierkami, obdarzali się nawzajem miłością.
Czy doświadczyłeś kłótni ze swoją siostrą lub bratem? Czy zamykasz się w pokoju, ponieważ „zawsze” zaczynasz walkę z rodzeństwem? A może jesteś denerwującą młodszą siostrą lub młodszym bratem? Większość rodzeństwa się kłóci. Kłótnia rodzeństwa jest bardzo powszechna i właściwie bardzo ważna. Większość ludzi tak robi, ale czy to w porządku?
Rodzeństwo jest dla siebie nawzajem, w końcu są rodziną. Ponieważ rodzeństwo ma ze sobą duży kontakt, mimo kłótni zawsze się ze sobą pogodzą. Gdybyś tylko pokłócił się z przyjacielem, być może przyjaźń by się skończyła. W kłótni z rodzeństwem możesz się kłócić w bezpieczny sposób! Uczysz się negocjować, uważać, kontrolować swój umysł oraz ćwiczysz wolę ponownego stawania się przyjaciółmi. Kłótnia z rodzeństwem może być bolesnym czasem niepożądanym sposobem rozwiązywania konfliktów.
Zazdrość i dyskryminacja
W wielu rodzinach między rodzeństwem występuje zazdrość. Przyczyną może być to, że rodzeństwo konkuruje o uwagę rodziców. Młodszemu rodzeństwu łatwo jest zwrócić uwagę, ponieważ naturalnie potrzebują więcej pomocy niż ty. Może czasem czujesz się przeoczony? Może zauważysz, że twoi rodzice nie widzą twoich potrzeb, a jedynie twoje małe rodzeństwo?
Doświadczenie dyskryminacji może prowadzić do kłótni. Jednocześnie należy pamiętać, że żadne dziecko w rodzinie nie jest do siebie podobne. Inny temperament, inny wiek, inna osobowość — wymaga to od rodziców wychowania dzieci w różny sposób. Na przykład twoi rodzice będą wymagać od ciebie więcej niż od rodzeństwa. I to też dobrze, ponieważ wymagania oznaczają również, że wierzą w ciebie i ufają ci. Częściej kłóci się rodzeństwo, jeśli w rodzinie niezbyt dobrze się układa. Powodów do kłótni rodzeństwa jest wiele.
Czasem wystarczy frustracja, nieumiejętność negocjacji, nuda. Jeśli ktoś w rodzinie jest chory lub źle się czuje, wszyscy mają mniejszą cierpliwość. Wtedy mały drobiazg może być powodem do kłótni. Podobnie jest w przypadku, gdy często spotykacie się lub kiedy was nie ma, wtedy wpadacie w złość i doprowadzacie do kłótni. Ktokolwiek zaczyna kłótnię, nie czuje się z tym dobrze. Możesz czasem być cierpliwy do przyjaciół, ale nie do rodzeństwa.
Rodzina jest jak kolektyw
Dobrą zasadą jest, to, że każdy powinien mieć coś do powiedzenia, być wysłuchanym i szanowanym, i że musi to dotyczyć wszystkich w rodzinie. Trzeba także nauczyć się mieć miejsce na nierówności i być czułym na potrzeby innych w rodzinie. W końcu rodzina jest jak kolektyw, który właśnie został przydzielony, a wtedy zasady są również warunkiem koniecznym, aby wszystko było dobrze. Każdy musi iść trochę na kompromis, aby było dobrze i aby między wami był wzajemny szacunek.
Przemoc NIE jest w porządku!
Nawet podczas kłótni istnieją pewne ważne granice. Nie wolno bić, nękać, ani zastraszać rodzeństwa. Rodzeństwo powinno traktować się nawzajem z szacunkiem. Wielu doznało ciężkich cierpień ze strony rodzeństwa. Ważne jest, aby powiedzieć, że nie czujesz się dobrze w rodzinie w ten czy inny sposób.
Jak możesz pomóc załagodzić kłótnię?
Ważne jest, aby wziąć na siebie część odpowiedzialności za uspokojenie sytuacji, jeśli w rodzinie jest zbyt wiele kłopotów i kłótni. Na przykład, jeśli zauważysz, że rodzeństwo chce drażnić się lub kłócić, a to nie wypada lub jeśli zauważysz, że masz rację, mówiąc lub robiąc coś, możesz pójść gdzie indziej. Policz do trzech, oddychaj powoli, spokojnie i zadaj sobie pytanie: „Czy to pomaga, jeśli mówię, robię to, co teraz myślę?”. To jest trudne. Wymaga pewnej kontroli. Możesz ćwiczyć! Niemniej jednak ważne jest podkreślenie, że obowiązkiem rodziców jest dopilnowanie, aby nie było zbyt wielu kłótni z rodzeństwem, i powstrzymanie ich, jeśli się rozwiną. Rodzice muszą czuwać, aby rodzeństwo nie przejawiało wobec siebie przemocy, wzajemnego nękania ani zastraszania.
Od kogo możesz uzyskać pomoc?
Można uzyskać pomoc w rozwiązywaniu trudnych sporów w domu, w tym sporów z rodzeństwem. Rozmawiaj z rodzicami i rozmawiajcie ze sobą nawzajem. Zapoznaj się z zasadami i ustaleniami, jak to zrobić. Jeśli nadal będzie to trudne, możliwe jest uzyskanie pomocy od innych. Można skontaktować się z osobami zajmującymi się ochroną rodziny, pedagogiem i psychologiem szkolnym, służbą opieki nad dziećmi i młodzieżą.
Jeśli jesteś narażony lub obawiasz się przemocy ze strony rodzeństwa, nie czekaj i nie zwlekaj
Pomimo przestrzegania zaleceń i zasad, nie ma możliwości uniknięcia kłótni pomiędzy rodzeństwem. To od rodziców najwięcej zależy, jaka będzie częstotliwość, intensywność oraz efekt.