Czy wiesz, czym jest holter ciśnieniowy? To popularne badanie kardiologiczne, które polega na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę. Dłuższe monitorowanie to większa skuteczność wykrycia zaburzeń rytmu serca oraz bardziej wiarygodny wynik badania. Tym samym skuteczniejsze staje się całe leczenie. Co ważne, takie badanie można przeprowadzić w warunkach domowych. Chcesz poznać więcej informacji na temat samego badania i zdobyć odpowiedzi na pytania, które często nurtują pacjentów? Przeczytaj nasz artykuł.
Holter ciśnieniowy – za pomocą czego wykonuje się badanie?
Zastanawiasz się, jak wygląda urządzenie do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi? Składa się z małego aparatu połączonego z mankietem, który pacjent nosi na ramieniu, przez cały okres trwania badania. Taki aparat w trakcie badania wykonuje pomiar co około 15-30 minut w dzień i co 30-60 minut w nocy. Holter mierzy wartość: ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego oraz częstotliwość rytmu serca. Co między innymi wpływa na zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi? Są to emocje czy stres, które niestety towarzyszą każdemu z nas na co dzień. Czy wiesz, że na nadciśnienie tętnicze cierpi prawie jedna trzecia Polaków? To budzące grozę statystyki. Nadciśnienie tętnicze może przebiegać przez długi czas bezobjawowo, ale konsekwencje jego nieleczenia mogą być bardzo niebezpieczne.
Holter Ciśnieniowy RR – czy są jakieś przeciwskazania?
Badanie holterem ciśnieniowym jest nieinwazyjne, bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie – w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży. Po zakończonym badaniu wyniki zostają poddane analizie przez lekarza specjalistę. Czy wiesz, że pojedynczy pomiar ciśnienia tętniczego zazwyczaj nie daje pełnego obrazu wahań ciśnienia w ciągu doby? Z tego względu wyniki pomiarów mogą nie odzwierciedlać faktycznej wartości ciśnienia tętniczego. Właśnie dlatego zaleca się przeprowadzenie całodobowego monitorowania ciśnienia krwi. Takie wyniki pomiarów są gromadzone w specjalnym systemie, a następnie przetwarzane komputerowo. Holter ciśnieniowy w ten sposób pozwala na precyzyjne określenie, czy ciśnienie jest nieprawidłowe, a jeżeli tak, to w jakich porach doby.
Holter ciśnieniowy – kardiologiczne badanie diagnostyczne
Holter ciśnieniowy to badanie, które należy wykonywać w trakcie normalnej aktywności. Jakie są
wskazania do monitorowania ciśnienia tętniczego krwi? Będzie to oczywiście występowanie lub podejrzenie nadciśnienia tętniczego, ale też ocena skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego, wykrycie wahań dobowych ciśnienia tętniczego, czy nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie. Co ciekawe, holter sam dokonuje automatycznej oceny dobowego rytmu serca. Jednak analiza taka wymaga weryfikacji lekarskiej.
Czym jest ciśnienie krwi?
Ciśnienie krwi to oczywiście jeden z najbardziej podstawowych parametrów diagnostycznych. Badanie ciśnienia jest zazwyczaj jedną z pierwszych czynności, które lekarz wykonuje na wizycie, ale można je kontrolować samodzielnie w domu. Służą do tego celu specjalistyczne aparaty, które bez problemu można nabyć. Są one łatwe w obsłudze. Ciśnienie krwi to parametr, który mówi o tym, z jaką siłą krew napiera na ściany dużych tętnic. U dorosłego człowieka wynosi 120/80 mm Hg ciśnienie skurczowe zwykle mieści się w przedziale 90-135 mm Hg, a rozkurczowe w zakresie 50-90 mm Hg. O nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mm Hg lub rozkurczowe jest wyższe niż 90 mm Hg. Powyżej 180 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 110 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego mówimy o nadciśnieniu ciężkim.
Nadciśnienie jest groźne dla układu krwionośnego i zwiększa ryzyko jego chorób. Jak można sobie pomóc? Na przykład poprzez ograniczenie spożycia soli, kawy i alkoholu. Zaleca się także uprawianie sportu i zrzucenie zbędnych kilogramów oraz rzucenie palenia i innych używek.