Rodzice maluchów, u których stwierdza się upośledzenie umysłowe, zwykle są przerażeni tym, co czeka ich w najbliższej przyszłości. Dziecko, które boryka się z takim problemem, wymaga większej troski niż jego rówieśnicy. Co warto wiedzieć na temat upośledzenia umysłowego? Jakie są jego objawy i w jaki sposób w dzisiejszych czasach może wyglądać walka z tym problemem?
Czym jest upośledzenie umysłowe?
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym jest upośledzenie umysłowe. Można o nim mówić wtedy, gdy dziecko wykazuje się znacznie niższym poziomem inteligencji, niż jego rówieśnicy. Samo upośledzenie umysłowe można podzielić ze względu na to, w jakim stopniu dziecko jest upośledzone. Mówi się zatem o upośledzeniu umysłowym w stopniu lekkim oraz głębokim. O tym, z jakim rodzajem upośledzenia mamy do czynienia w konkretnym przypadku, decyduje m. in. wskaźnik inteligencji. O głębokim upośledzeniu umysłowym mówi się w chwili, gdy dziecko posiada iloraz inteligencji poniżej 20. Iloraz 68-83 oznacza z kolei, że dziecko znajduje się na pograniczu normy i upośledzenia.
Na jakie objawy powinno się zwracać uwagę?
Im wcześniej rodzice rozpoczną odpowiednią pracę z dzieckiem, tym większa szansa na to, że uda się małego pacjenta przystosować do samodzielnego życia. By jednak w porę podjąć odpowiednie kroki, należy zwrócić uwagę na pierwsze, niepokojące sygnały. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze objawy upośledzenia umysłowego mogą się już pojawiać u bardzo małych dzieci. Sygnałem niepokojącym może być zatem problem związany z ssaniem piersi lub piciem mleka z butelki. Z czasem pojawiają się też takie objawy, jak problemy związane z wykonywaniem poszczególnych ruchów oraz panowanie nad nimi. Niepokojącym sygnałem są też powtarzające się ruchy oraz problemy związane z reakcją dziecka na poszczególne bodźce zewnętrzne.
Skąd biorą się te problemy?
Wielu rodziców, słysząc o upośledzeniu swego dziecka, zadaje sobie pytanie: dlaczego? Rodzice często szukają winy w sobie – często niesłusznie, choć często to narkotyki oraz alkohol, przyjmowane w okresie ciąży, stają się przyczyną późniejszych problemów. Faktem jest też, że przyczyną upośledzenia może się okazać genetyka, bywa jednak i tak, że upośledzenie umysłowe okazuje się skutkiem choroby, przez którą przechodziła kobieta w okresie ciąży lub też zaburzenia hormonalne. Często za problemy związane z upośledzeniem umysłowym odpowiadają też komplikacje, do których dochodzi podczas porodu.
Jak pomóc maluchowi?
W przypadku, gdy u dziecka stwierdzone zostanie upośledzenie umysłowe, należy mu zapewnić przede wszystkim odpowiednią opiekę. Dla dzieci obciążonych taką chorobą ważne jest to, w jaki sposób podchodzą do nich rodzice. Im lepsze są relacje między dziećmi i rodzicami, tym większa odwaga i śmiałość, z jaką dziecko pokonuje kolejne przeszkody. Wiele pozytywnych efektów może też przynieść praca z pedagogiem. W niektórych przypadkach dzieci z upośledzeniem umysłowym mogą brać specjalistyczne leki, jednak podaje się je tylko i wyłącznie tym dzieciom, które mają problemy z nadmierną aktywnością. Często dzieci takie mają poważne problemy związane z funkcjonowaniem w normalnej szkole. Rodzice muszą zatem podjąć decyzję albo o nauczaniu indywidualnym, albo o wysłaniu dziecka do szkoły specjalnej. By decyzja była możliwie jak najbardziej korzystna dla dziecka, warto decyzję taką podjąć po konsultacji z pedagogiem lub terapeutą.