Popularne w ostatnich latach zlewozmywaki granitowe nadal bardzo chętnie wybierane są przez klientów. Mają wiele walorów estetycznych i praktycznych, które każdy, kto urządza kuchnię, może dopasować do swoich potrzeb. Kolor? Jaki chcesz, taki masz! Kształt? Jednokomorowe, dwukomorowe, półtorakomorowe, narożne, nablatowe, podblatowe, głębokie płytkie, kwadratowe, prostokątne, okrągłe, owalne – wybór jest spory.
Jednak kuchnia to takie miejsce, w którym ważna jest sferą praktyczna. Liczy się trwałość i wytrzymałość na różne czynniki. Zlewozmywak granitowy jest odpowiedzią na potrzeby użytkowników. A jego właściwości wynikają z substancji, z jakich został wykonany.
Z czego wykonany jest zlewozmywak granitowy?
Granit kojarzy nam się z trwałością, z kamieniem odpornym na działania zewnętrzne. Jednak musimy sprostować dane. Zlewozmywaki granitowe nie zostały wykute z kamienia. Ich produkcja jest zgoła inna. Zlewozmywaki granitowe powstają z połączenia piasków kwarcowych i żywic. Proporcje poszczególnych składników są uzależnione od poszczególnych producentów zlewozmywaków. Zakłada się, że kruszywo powinno stanowić od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu procent masy, a resztę żywica. Odpowiednio przygotowana i skomponowana masa jest odlewana w specjalnych formach. Taki rodzaj produkcji pozwala na odlanie różnych kształtów.
Na co zwrócić uwagę kupując zlewozmywak granitowy?
Wybierając zlewozmywak granitowy upewnijmy się jaki procent stanowi ilość wykorzystanego do jego produkcji kruszywo, a ile samą żywica. Proporcje będą dla nas informacją o jakości kupowanego produktu. Drugim aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę to zapach. Zlew granitowy powinien być bezwonny. Jakikolwiek zapach może świadczyć o złym procesie produkcji.
Ciężar także ma znaczenie. Nie zawsze lekki produkt jest odpowiedni. Mały zlewozmywak powinien ważyć około 10 kilogramów, a duży nawet w okolicach 20 kilogramów. Jeżeli kupujesz zlew w sklepie internetowym uważnie czytaj opis produktu, a jeżeli go nie ma, to nie bój się o niego zapytać dystrybutora. Ważny jest nie tylko wymiar, ale tak, jak wspomnieliśmy jego waga.
Poza walorami technicznymi, istotne są także walory estetyczne. Jeżeli masz taką możliwość, dotknij produktu. Sprawdź jego fakturę. Im gładsza powierzchnia, tym więcej do produkcji zlewozmywaka użyto żywicy, jednak pamiętaj, że finalnie uzależnione jest to od rodzaju i jakości maszyny użytej do produkcji zlewu.
Technologia, w jakiej został wykonany zlew granitowy gwarantuje nam długoletnie użytkowanie, a także nie sprawia problemów z utrzymaniem zlewozmywaka w czystości. Nie potrzebne są silne środki czyszczące, aby utrzymać zlew w doskonałym stanie. Zwykła ściereczka i płyń do mycia naczyń w zupełności wystarczy.